Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?
Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?
Pre tých, ktorí si myslia, že vďaka fajčeniu len niekoľkých cigariet denne sú na tom lepšie ako tí, ktorí si doprajú celý balíček, máme zlé správy. A ak si myslíte, že po skoncovaní s fajčením sa vám v pľúcach budú diať zázraky, tiež vás nepotešíme.
Výskum z prostredia Kolumbijskej univerzity (New York) tvrdí, že denné fajčenie piatich cigariet je pre zdravie pľúc rovnako škodlivé ako fajčenie dvoch balíkov cigariet denne. Vedci okrem toho zastávajú názor, že k celkovému uzdraveniu pľúc po rozhodnutí skoncovať s cigaretami nedochádza tak skoro, ako si väčšina fajčiarov myslí.
Na výskum poslúžili údaje o viac ako 25.000 dospelých, ktorí aspoň dvakrát v priebehu rokov 1983 až 2014 podstúpili vyšetrenie pľúc. Vedcov konkrétne zaujímala kapacita pľúc, teda celkový objem vzduchu, ktorý dokážu pľúca vdýchnuť a vydýchnuť.
Kapacita pľúc ľahkých fajčiarov podľa výskumu klesá oveľa viac, ako sme si doteraz mysleli. Za predpokladu, že nefajčiar za rok stratí 0 mililitrov kapacity pľúc, ľahký fajčiar stratí 7,65 mililitrov a ťažký fajčiar 11,24 mililitrov, tvrdia vedci. V preklade to teda znamená, že 1 rok mierneho fajčenia cigariet sa na zdraví pľúc prejaví rovnako ako 9 mesiacov ťažkého fajčenia.
Z hľadiska ochorení sú ľahkí fajčiari náchylnejší na vznik chronických obštrukčných ochorení pľúc, ako je bronchitída (zápal priedušiek)alebo emfyzém (rozdutie pľúc).
Tím vedcov tiež preveril starú známu teóriu o tom, že kapacita pľúc sa vráti do normálu niekoľko rokov po skoncovaní s fajčením. Výskum ukázal, že abstinovanie od cigariet výrazne pomáha obnoviť kapacitu pľúc – asi o 8 mililitrov za rok v porovnaní s fajčiarmi. Dôkazy však naznačujú tomu, že kapacita pľúc sa nevráti do „normálu“ – teda do stavu, v akom ju majú nefajčiari – v priebehu nasledovných 30 rokov.
Vedúca štúdie doktorka Elizabeth Oelsnerová hovorí, že „existujú anatomické rozdiely v pľúcach, ktoré odolávajú roky po tom, ako fajčiari skoncujú s fajčením.“
Podľa Oelsnerovej je najhorším poškodením zdravia to, že ste fajčili v priebehu niekoľkých rokov niekoľko cigariet denne, a doteraz v tom pokračujete. Ak je to tak, vedkyňa vám radí, aby ste prestali.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.