Tieto lieky viac pomáhajú, keď sa kombinujú pri nízkej dávke

Vedci našli najúčinnejšiu tabletku na zníženie krvného tlaku, cholesterolu a rizika srdcových chorôb.
Nový druh tabletky zvanej „polypill“ dokáže podľa výskumu účinným spôsobom znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody o tretinu. Tabletka podávaná raz denne kombinuje štyri rôzne lieky pri nízkej dávke.
Niekoľko štúdií potvrdilo, že jedna tableta, ktorá kombinuje viaceré liečivá pri nízkej dávke, môže podstatne znížiť vysoký krvný tlak a hladiny cholesterolu. Polypill tableta obsahuje dva lieky na zníženie krvného tlaku, liek na riedenie krvi a statín na zníženie cholesterolu.
V súčasnosti sú dávky v osobitne predpisovaných liekoch omnoho vyššie ako spoločne v jednej tabletke. Napríklad lieky súvisiace s kardiovaskulárnym systémom sa často predpisujú v nasledujúcich dávkach: lisinopril 10 mg, aspirín 75 mg, atenolol 50 mg a simvastatín 40 mg. Jedna polypill tabletka však obsahuje nižšiu dávku štyroch liekov, ktoré sa užívajú na prevenciu srdcového infarktu a mozgovej príhody.
Lepšie výsledky kombinovanej tabletky u pacientov
Jedna štúdia liečila pacientov tabletkou vyrobenou z troch liekov na zníženie krvného tlaku: 25 mg losartanu, 12,5 mg hydrochlorotiazidu, 2,5 mg amlodipínu a jedného lieku na zníženie cholesterolu: 10 mg atorvastatínu.
U týchto pacientov došlo k zníženiu systolického krvného tlaku o 9 mm Hg, zatiaľ čo u pacientov s obvyklou predpísanou liečbou došlo k zníženiu iba o 2 mm Hg za jeden rok.
Tiež lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL), známe ako „zlý“ cholesterol, klesli v skupine s kombinovanou tabletkou o 15 mg / dl v porovnaní s tými v skupine s bežnou liečbou, ktorá pocítila zníženie len o o 4 mg / dl.
Vedci poukazujú na to, že u pacientov je väčšia pravdepodobnosť, že budú užívať jednu tabletku za deň, než aby dodržiavali postupy pri užívaní viacerých liekov v rôznych denných dobách.
Univerzálna tabletka namiesto niekoľkých rôznych balení liekov
Okrem toho je tento druh tabletky nákladovo efektívnejší a môže byť vyrábaný univerzálne, vďaka čomu bude dostupnejší pre sociálne slabšie osoby a v chudobnejších krajinách.
Prvý autor štúdie Daniel Muñoz uviedol:
„Pacienti čelia mnohým prekážkam pri poskytovaní starostlivosti, ktorú potrebujú. Tieto prekážky môžu zahŕňať náklady a zložitosť liečebných režimov, preto sú potrebné inovačné stratégie na zlepšenie poskytovania preventívnej starostlivosti, najmä pokiaľ ide o sociálno-ekonomicky zraniteľné osoby.
Pokiaľ ide o prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, jednoduché stratégie, ako je polypill, môžu ponúkať kľúčové výhody pre pacientov, ktorí čelia prekážkam v prístupe k lekárskej starostlivosti. Jednoduchosť je veľkou výhodou polypill. Je to raz denne, ľahko pochopiteľné a nevyžaduje úpravy."

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.