Skutočne nás milujú, alebo nás nepotrebujú? Pravda o mačkách vás prekvapí
- 19:28 16.10.2019
- Bratislava

Za správaním mačiek sa skrýva viac, ako si mnohí myslia.
O mačkách sa často hovorí, že sú to sebestačné tvory, pre ktoré sú ľudia len pravidelným zdrojom potravy. Nový výskum však odhalil, že mačky v skutočnosti svojich majiteľov vyhľadávajú pre pohodu a bezpečie. Ukázalo sa, že mačky skutočne milujú ľudí, len to tak dobre nedokazujú.
Výskum, publikovaný v časopise Current Biology, zistil, že mačky si k svojim majiteľom vytvárajú puto, ktoré je podobné tomu, ktoré si ľudia vytvárajú k psom alebo dokonca deťom.
V štúdii tím vedcov pod vedením Kristyn Vitale replikoval testy navrhnuté v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, aby vyhodnotili puto medzi rodičom a dieťaťom. Namiesto rodičov a detí však použili 108 mačiek - 70 mačiatok a 38 dospelých mačiek - a ich majiteľov.
Na začiatok bola na dve minúty umiestnená mačka v miestnosti s jej majiteľom. Majiteľ potom odišiel na dve minúty a vrátil sa na ďalšie dve minúty. Reakcia mačky na návrat majiteľa sa hodnotila s cieľom určiť typ puta, ktoré malo domáce zviera k svojmu majiteľovi.
Bolo možné pozorovať puto bezpečia a puto neistoty. Puto bezpečia naznačuje, že subjekt verí, že jeho opatrovateľ sa bude starať o jeho potreby a cíti sa pohodlne pri skúmaní jeho okolia. V tomto prípade napríklad mačky vítajú svojho majiteľa, keď príde domov a potom sa vrátia k svojej činnosti. Takto sa správajú aj ľudia.
Medzitým neisté subjekty majú tendenciu prejavovať úzkosť alebo strach voči svojim opatrovateľom. U mačiek sa to prejavilo šklbaním s chvostom, olizovanie tlamy alebo vyhýbanie sa majiteľovi, keď sa vrátil.
Vedci zistili, že približne 64 percent mačiek malo s majiteľom puto bezpečia, podobne ako je to u psov a detí.
Tieto zistenia sú užitočné na vyvrátenie mýtu, že mačky necítia silné spojenie so svojimi majiteľmi „Väčšina mačiek očakáva, že ich majitelia budú zdrojom bezpečia a ochrany,“ uviedla Vitale. „Je dôležité, aby majitelia o tom premýšľali. Keď sú v stresovej situácii, spôsob, akým sa chovajú, môže mať priamy vplyv na správanie ich mačiek.“
Nové zistenia dopĺňajú štúdiu zo začiatku roku 2019 z Tokia, ktorá zistila, že mačky skutočne reagujú na vlastné mená - takže ak neprídu, keď ich zavoláte, pravdepodobne vás jednoducho ignorujú.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?