Vodičom hrozí najviac dopravných nehôd v tomto momente
- 18:43 20.10.2019
- Sussex
Každý vodič je po sadnutí za volant vystavený riziku dopravnej nehody. Najväčšie riziko však predstavuje konkrétny moment.
Vodiči sú najviac vystavení riziku dopravnej nehody v momente, keď ich mozog najpomalšie vníma situáciu okolo seba. Kedy to je? Podľa vedcov z Sussexskej univerzity to je zakaždým, keď sa srdce sťahuje.
V momente, keď je srdce človeka najvyťaženejšie, sa na zlomok sekundy spomaľuje vnímanie mozgu. Môžu za to senzory srdcového tepu v cievach, ktoré mozgu vysielajú signál na spomalenie.
Hoci nejde o najhlavnejší faktor rizika vzniku dopravných nehôd, toto zistenie naznačuje, že dopravné nehody by častejšie mali zapríčiňovať vodiči s rýchlejším tepom, pretože ich mozog častejšie spomaľuje svoje vnímanie.
Kedy je mozog šoféra najpomalší
Na zmeranie toho, ako rozličné fázy srdcového tepu vplývajú na šoférovanie, vedci vytvorili virtuálnu hru pre šoférov. Zistilo sa, že u vodičov sa počas systoly – momentu, keď sa komory srdca stiahnu a vypudia krv – dochádza k zmene v reakčnom čase. Ľudia v týchto chvíľach reagovali na prekážky na ceste pomalšie.
V tejto fáze srdcového tepu sa v tepnách aktivujú baroreceptory, ktoré snímajú krvný tlak. Tieto senzory okrem regulovania krvného tlaku slúžia aj na blokovanie určitých častí mozgu.
„Pokiaľ pri šoférovaní pociťujete mimoriadne napätie prejavujúce sa zvýšeným tepom, vaše srdce vykoná viac systol, čo negatívne ovplyvní váš reakčný čas a schopnosť vyhnúť sa predmetom na ceste,“ vysvetľuje hlavná autorka výskumu zo Sussexu profesorka Sarah Garfinkelová.
Systola vplýva na mozog aj ďalšími spôsobmi. Podľa niektorých výskumov sú ľudia v tomto momente napríklad menej citliví na bolesť ako počas relaxácie srdcového svalu. Takisto častejšie zabúdajú na slová, ktoré sa naučili počas úderu srdca.
Ďalšie štúdie naznačujú, že aktivita baroreceptorov môže mať priamy vplyv na elektrickú aktivitu v mozgu, hoci nie je známa miera tohto vplyvu.
Doktor Michael Gaebler, ktorý pôsobí v nemeckom Inštitúte Maxa Plancka, na záver hovorí, že „fluktuácie vo vnímaní ovplyvnené srdcovou aktivitou môžu prispieť k vzniku dopravných nehôd, ale okrem toho by muselo dôjsť k sérii ďalších udalostí, ktoré by ich reálne zapríčinili.“
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.