Úspech Johnsonovej brexitovej dohody je nepravdepodobný
- 7:07 19.10.2019
- Londýn

Návrh dohody britského premiéra Borisa Johnsona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie má len veľmi malú šancu uspieť v sobotňajšom hlasovaní britského parlamentu.
Pre TASR to uviedol zástupca riaditeľa britského think-tanku "The UK in a Changing Europe" a profesor politológie Simon Usherwood.
Šancu na úspech dohody v parlamente podľa profesora znižujú odmietavé reakcie vlády severoírskych unionistov.
„Johnson by preto musel nájsť dostatočný počet hlasov od rebelov z opozičnej Labouristickej strany,“ povedal Usherwood. Verejne by sa tak vyhranili voči svojmu vodcovi Jeremymu Corbynovi, podľa ktorého je tento návrh ešte horší ako dohoda bývalej premiérky Theresy Mayovej - a najlepším riešením je vyhlásenie druhého referenda.
Podľa Usherwooda je však takáto možnosť skôr nepravdepodobná: „Podpora dohody, ktorá by Johnsonovi silno nahrala v kampani, je (pre opozíciu) nešťastným rozhodnutím vzhľadom na vysokú pravdepodobnosť parlamentných volieb.“
Johnsonov návrh dohody o brexite sa zásadne líši od vyrokovanej dohody Theresy Mayovej najmä v otázke tzv. írskej poistky, ktorá má zamedziť obnoveniu kontrol na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Tú premiér zrušil a nahradil návrhom colnej hranice v Írskom mori. Toto more oddeľuje ostrovy Írsko a Veľká Británia.
„To, samozrejme, predstavuje problém pre firmy zo Severného Írska, najmä tie, ktoré dovážajú tovar a poľnohospodárske produkty do Anglicka, Škótska a Walesu,“ povedal pre TASR profesor ekonómie a politológie na londýnskej univerzite King's College Jonathan Portes. Podľa neho práve preto severoírski unionisti odmietajú návrh podporiť.
Naskytuje sa však aj možnosť, že parlament v sobotu hlasovať vôbec nebude. Po piatkovom úspešnom prijatí tzv. Letwinovho dodatku podľa profesora Usherwooda naberá táto situácia na pravdepodobnosti. Znamenalo by to, že Británia by musela požiadať EÚ o odklad brexitu do 31. januára 2020. Rovnaký scenár by nastal, ak by poslanci návrh dohody odmietli.

Orbán z Bratislavy: Spoluprácu Maďarska so SR sme pozdvihli do nových výšok
Za pozdvihnutie spolupráce medzi dvoma krajinami patrí podľa maďarského premiéra vďaka Robertovi Ficovi.

Trump znovu vyzval Kanadu, aby sa pripojila k USA, Kanaďania medzitým volia
Americký prezident Donald Trump v pondelok - v deň parlamentných volieb v Kanade - susednú krajinu opäť vyzval, aby sa stala „milovaným“ 51. štátom americkej Únie.

Výpadok elektriny na juhu Európy má mať na svedomí zriedkavý atmosférický jav
Masívny výpadok prúdu, ktorý v pondelok hlásia z Portugalska i Španielska a nakrátko postihol aj časť Francúzska, mohol spôsobiť „zriedkavý atmosférický jav“, pričom trvať by mohol aj týždeň.

Ukrajina v reakcii na Putinov návrh žiada 30-dňové prímerie, Trump chce trvalé
Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha v pondelok oznámil, že Ukrajina je pripravená podporiť návrh na „dlhodobé, trvalé a úplné prímerie“ na obdobie najmenej 30 dní.

Európska prokuratúra obžalovala slovenského starostu
Starosta sa mal dopustiť podvodu pri výstavbe cyklotrasy.