Pozor na nebezpečné slnečné okuliare!

Šedý zákal, poškodenie sietnice či dokonca rakovina spojiviek a kože očných viečok - aj tieto choroby vám neskôr môže spôsobiť nosenie nekvalitných slnečných okuliarov. Vedeli ste, že ich nesprávna voľba je dokonca horšia ako žiadna? Ochráňte zrak pred trvalým poškodením! Poradíme vám s ich výberom.
Stali sa obľúbeným módnym doplnkom v každom ročnom období. Najmä v lete ich nájdete naozaj v každom obchode, v stojanoch na ulici a najčastejšie si ich prinesieme ako darček z prímorskej dovolenky, kde ponúkajú množstvo lacných imitácií luxusných značiek. S vidinou štýlovosti však zabúdame na ich najpodstatnejší účel - ochranu zraku pred nebezpečným slnečným žiarením.
Stále viac ľudí berie na vedomie, že slnko už ani v našom podnebnom pásme dávno nie je čo bývalo a natieranie pokožky vysokým faktorom sa stáva samozrejmosťou. Bránime sa tvorbe vrások a väčšina z nás v pokročilejšom veku neváha investovať do drahých očných krémov. Ak dokáže slnko spáliť vašu pokožku, dokážete si predstaviť, čo môže urobiť s vašimi očami? Ochrana pred slnkom by mala byť zásadne na prvom mieste. Navyše, nádorové ochorenia sa môžu vyskytovať na citlivých očných viečkach rovnako, ako na ktoromkoľvek inom mieste kože. Práve z tohto dôvodu sú aj kontaktné šošovky s UV filtrom nepostačujúce
UV „0“ ? Zdravotné riziká a bolesti hlavy
Ani tmavé sklá nie sú zárukou ochrany zraku. Práve naopak. Ak nedisponujú UV filtrom, vaše zreničky sa rozšíria a do očí tak prenikne oveľa viac žiarenia, ako v prípade, ak okuliare na očiach vôbec nemáte. Voľným okom nepostrehnuteľné chyby v nekvalitných okuliaroch navyše rušia videnie a môžu vám privodiť i bolesti hlavy.
Kúpu slnečných okuliarov preto dôkladne zvážte a informujte sa o 100% ochrane pred UV žiarením. Hodnota UV filtra a priepustnosť viditeľného slnečného žiarenia (kategória) by mala byť uvedená na etikete priloženej k okuliarom pri ich kúpe, prípadne nalepená priamo na skle alebo vytlačená po bokoch. Optimálne vlnová dĺžka UV filtra je 400 nanometrov a kategória 3, ktorá predstavuje tmavý filter s priepustnosťou 8 - 18%.
Čítajte: Chcete lepšie spávať? Zaraďte do svojho jedálnička tie správne potraviny
Odborníci zdôrazňujú potrebu nosenia slnečných okuliarov pri pobyte na slnku dlhšom ako 10 minút. Od polovice apríla do konca septembra je UVA žiarenie počas dňa trikrát vyššie ako v zime a hladina UVB dosahuje až desaťkrát vyššiu hodnotu.
Slnko sneh a more – nebezpečná kombinácia
Vyššia kategória (Cat.4) je vhodná pre pobyt pri mori či na horách, kde je slnko ešte agresívnejšie a jeho odraz od snehu či vody zvyšuje množstvo žiarenia prenikajúceho do oka. Okuliare vám taktiež musia sadnúť na oči „ako uliate“. Slnko by nemali prepúšťať ani z bočných strán a nemali by tlačiť na spánky či za ušami.
Zmerajte si stupeň ochrany!
Netvrdíme však, že kvalitné slnečné okuliare musia byť zásadne drahé. Výsledky spotrebiteľských výskumov pre zdravie dokazujú, že i lacnejšie okuliare dokážu rovnako chrániť zrak ako značkové kúsky z radov vyššej cenovej kategórie. Ak si nie ste istí či sú tie vaše naozaj bezpečné, to najlepšie čo môžete urobiť je zájsť do očnej optiky, kde vám vlnovú dĺžku UV filtra zadarmo odmerajú. V prípade nepotešujúceho výsledku bude lepšie, ak ich hodíte rovno do koša. Nech sa vám páčia akokoľvek, za poškodený zrak určite nestoja.
Okuliare už od útleho veku
Ešte väčšie riziko predstavuje slnko pre naše ratolesti. Detské oči sú, rovnako ako pokožka, oveľa citlivejšie. Ich šošovka je mäkšia a tým náchylnejšia na poškodenie. Stupeň absorpcie UVA a UVB žiarenia musí byť preto 100 %. V prípade kúpy okuliarov pre deti zájdite do špecializovaných predajní či optík, kde vám s dôkladným výberom ochotne poradia. Sklá sú vyrobené s odolnosťou proti nárazom, disponujú tiež neoprénovým pásikom, vďaka ktorému držia pevnejšie a problémy by nemali robiť ani prípadné reklamácie, opravy či kúpa náhradných dielov.
Čo je UVA a UVB?
UVA je dlhovlnné a menej nebezpečné žiarenie. Priaznivo pôsobí na organizmus človeka a tvorbu vitamínov D a A. Nadmerné vystavovanie kože strednevlnnému UVB žiareniu počas opaľovania vyvoláva jej akútne poškodenie (spálenie), čo môže viesť ku vzniku životu nebezpečných nádorov.
Vyberte si tie správne sklá
Tmavé až čierne - ostré slnečné svetlo
Hnedé, šedé, zelené - bežné denné nosenie
Modré – nevhodné pre vodičov a ľudí s poruchou krátkozrakosti
Žlté, oranžové - vhodné pre cyklistov, bežcov, lyžiarov a zlepšenie viditeľnosti v hmle
Polarizačné – vodiči - polarizačný filter prispieva k väčšej bezpečnosti na cestách. Odstraňuje ostré odlesky (mokrý povrch vozovky), zostruje kontrasty, prepúšťa dostatočné množstvo svetla a zachováva vernosť farieb.
Sledujte video: Čo dokáže spôsobiť jedna cigareta

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.