Muži, ktorí pracujú v takýchto zamestnaniach, plešatejú najrýchlejšie
- 19:27 28.10.2019
- Soul

Výskum ukázal, že zamestnanci v takýchto prácach plešatejú najrýchlejšie, pričom sú vystavení až 4-percentnému riziku predčasného plešivenia.
Zlé správy pre tých, ktorí túžia po vysokej kariére aj oslnivej hrive! Vedci totiž zistili, že pracovať viac ako 52 hodín týždenne je stresujúce nielen pre vás, ale aj vaše vlasy.
Muži, ktorí strávia v práci viac ako 52 hodín za týždeň, podľa vedcov strácajú vlasy dvakrát rýchlejšie ako tí, ktorí venujú kancelárii len menej ako 40 hodín týždenne. Výskum, ktorý pozoroval viac ako 13.000 ľudí, je vôbec prvý, ktorý sa pozrel na vzťah medzi pracovnou zaneprázdnenosťou a vypadávaním vlasov.
Stres z práce sa podpíše aj na vzhľade vlasov
Za plešivenie pri pracovnej vyťaženosti je zodpovedný stres a hormonálna sústava. Počas stresu sa do tela uvoľňujú prebytočné hormóny, ktoré stimulujú rast vlasov, a tak aj vlasový cyklus. Kvôli stresu každý vlas predčasne vstupuje do katagénnej fázy, alebo fázy odpočinku, ktorá je konečnou fázou aktívneho rastu.
V katagénnej fáze nerastú žiadne nové vlasy a na mieste, kde tie staré vypadli, vzniká plešina. Akademici na základe zistení vyzvali zákonodarcov, aby legislatívne obmedzili najvyšší povolený počet odpracovaných hodín za týždeň.
Výskum sprostredkovala Songkjunkwanská univerzitná škola medicíny v Soule (Južná Kórea), ktorá sledovala takmer 13.400 mužov vo veku 20 až 59 rokov od roku 2013 po rok 2017.
Muži boli rozdelení do 3 skupín:
- Normálna – tí, ktorí pracovali týždenne 40 hodín
- Dlhá – tí, ktorí pracovali týždenne do 52 hodín
- Oveľa dlhšia – všetci, ktorí týždenne odrobili viac ako 52 hodín
Zistilo sa, že dlhá pracovná doba priamo vplýva na vznik alopécie, alebo vypadávania vlasov.
Na konci štúdia 2% mužov z „normálnej“ skupiny oplešatelo. V „dlhej“ skupine to boli 3% a v „oveľa dlhšej“ oplešatelo až 5% pracovníkov.
„Obmedzenie pracovných hodín v súvislosti s prevenciou pred vznikom alopécie je žiaduce zvlášť u mladších pracovníkov, ako sú tí vo veku 20 až 40 rokov, u ktorých sa začínajú prejavovať prvé príznaky vypadávania vlasov.“
Pred negatívnymi následkami stresu na vlasový cyklus varuje aj britský chirurg Bessam Farjo: „Stres zapríčinený prepracovaním sa v tele hromadí a jeho príznaky sa po čase zhoršujú.“
Farjo ďalej dodáva, že rapídne vypadávanie vlasov často možno pozorovať aj u žien, ktoré si prešli mimoriadne stresujúcou situáciou, ako je traumatický pôrod.
Cyklus rastu vlasov
Každý ľudský vlas počas rastu prechádza jedným z troch štádií.
Prvým z nich je anagén, alebo aktívna fáza, pri ktorej sa bunky vlasových korienkov rýchlo množia a vlas narastie rýchlosťou asi 1,5 centimetra za mesiac.
Po anagénnej fáze vlas prechádza do katagénu, alebo fázy odpočinku, ktorá signalizuje koniec rastu vlasu.
Poslednou fázou vlasového cyklu je telogén – fáza vypadávania. Vlas vypadne z folikulu, ktorý ostáva neaktívny po dobu 3 mesiacov. Následne sa prebúdza a celý proces sa opakuje. „Vo fáze telogénu sa zvyčajne nachádza okolo 10% celkového počtu vlasov na hlave,“ hovorí Farjo.
Najčastejším druhom vypadávania vlasov je takzvaná androgenetická alopécia, teda plešatosť na základe mužských alebo ženských faktorov a predispozícií. Androgenetická alopécia postihuje každého 3. muža po 30-ke a takmer polovicu mužov po 40-ke.
Za ďalšie príčiny vypadávania vlasov možno označiť genetické faktory, stres, infekciu, nerovnováhu androgénnych hormónov, poruchy krvného toku, nutričnú nerovnováhu a užívanie drog.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?