Toto pohlavie je náchylnejšie na smrteľné poranenia pri dopravnej nehode
- 19:19 29.10.2019
- Virgínia
Jedno z pohlaví má až o 73 percent vyššiu šancu na zahynutie pri dopravnej nehode.
Každý vodič si sadá za volant s vedomosťou o vlastnej zodpovednosti za svoj život i za životy ďalších účastníkov cestnej premávky. Jedno pohlavie má ale na cestách drastickú nevýhodu, pretože má takmer dvojnásobnú šancu zahynúť pri prípadnej dopravnej nehode.
Univerzita vo Virgínii hlása, že ženy sú až o 73 percent náchylnejšie utrpieť pri dopravnej nehode zranenia nezlučiteľné so životom v porovnaní s mužmi. Ako jedného z vinníkov pritom označila výrobcov áut a spoločnosti zaoberajúce sa testovaním ich bezpečnosti.
Faktom je, že pri takzvaných crash testoch sa používajú figuríny zostrojené podľa obrazu mužského tela. Tie väčšinou dosahujú výšku 1,8 metra, pričom ženy v priemere dosahujú len niečo okolo 1,6 metra.
Výskum, ktorého výsledky boli zverejnené v júli 2019, okrem toho prišiel s neprekvapivým tvrdením, že rizikovejšieho správania na cestách sa častejšie dopúšťajú muži. Tí častejšie prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť a jazdia pod vplyvom návykových látok. Napriek tomu smrť pri čelnej zrážke častejšie hrozí ženám, a to aj vtedy, keď šoférujú pripútané.
Problém sa tak rýchlo nevyrieši
Vedci v rámci štúdie analyzovali údaje z celonárodnej vzorky takmer 23.000 čelných zrážok, ku ktorým došlo v Spojených štátoch v priebehu rokov 1998 až 2015. Zrážky postihli viac ako 31.000 účastníkov vo veku od 13 do 97 rokov (priemerný vek 32 rokov), pričom 50,6 percenta tvorili ženy.
Vďaka rozsiahlemu štúdiu vedecký tím zdokladoval, že ľudia sú vo všeobecnosti náchylnejší na vážnejšie poranenia, ak šoférujú v novších modeloch áut (rok výroby 2009 a viac).
Najčastejšou obeťou smrteľných poranení pri čelnej zrážke boli za 17 rokov ženy. Podľa autorov štúdie to zdôrazňuje fakt, že automobilky a dohliadači nad bezpečnosťou nepoužívajú pri nárazových skúškach automobilov ženské figuríny.
Ide o pálčivý problém, o ktorom však vieme už od 80. rokov. Konštruktéri vtedy prvýkrát dokumentovali rozdielne správanie ženského a mužského tela pri autonehode.
Prvé petície o používanie ženských figurín pri crash testoch sa vyskytli krátko po zverejnení týchto zistení v minulom storočí a vlna protestov sa opäť zdvihla v roku 1996. Prosby žiadateľov boli vypočuté až v roku 2003, no ani vtedy výrobcovia neprišli s návrhom, ktorý by verne kopíroval ženské krivky a rozmery.
V súčasnosti na svete neexistuje figurína, ktorá by reprezentovala priemerné ženské rozmery a používala sa pri nárazových testoch v úlohe vodiča. Pravdepodobne sa jej v najbližšej dobe ani nedočkáme, pretože navrhnutie novej figuríny trvá približne 20 až 30 rokov.
Vyhlásenie Európskej komisie priamo nenariaďuje výrobcom a sprostredkovateľom používať pri crash testoch aj ženské figuríny a o ich využití neinformuje ani webstránka nezávislého európskeho konzorcia Euro NCAP, ktoré vykonáva nárazové skúšky automobilov.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.