Aspirín, paracetamol alebo ibuprofén – ktorý liek užiť pri akej bolesti?
Po ktorom lieku siahnuť pri bolesti hlavy, nádche a prechladnutí, menštruačnej bolesti alebo bolesti zubov? Odpoveď ponúkajú odborníci.
Na trhu možno nájsť trojicu najpredávanejších voľne dostupných liekov proti bolesti: ibuprofén, paracetamol a aspirín. Všetky slúžia na zmiernenie bolesti, ale každý z nich má špecifiká, ktoré pomáhajú pri liečbe konkrétnych ťažkostí.
Predtým, ako siahnete po lieku proti bolesti, si treba pripomenúť, že neposlúži rovnako dobre všetkým ľuďom. Napríklad pacienti, ktorí sa liečia na srdcové ochorenia, by sa pred užitím lieku mali poradiť s lekárom. Rovnako niektoré lieky z tejto kategórie nie sú vhodné pre deti – napríklad aspirín.
Paracetamol
Užívajte pri: nádche, nachladnutí, opuchu hrdla, bolesti hlavy a zubov.
Paracetamol je liečivo, ktoré sa predáva vo forme tabletiek alebo kapsúl, a zvyčajne zaberie do hodiny. 500 miligramov liečiva môžete užiť raz za 4 hodiny (čas je len orientačný, vždy sa treba riadiť pokynmi v príbalovom letáku). Deťom sa podáva vo forme sirupu (napríklad Panadol pre deti) pri nižších dávkach. Deti, ktoré ešte nedosiahli 2 mesiace, by ho vôbec nemali užívať, ak lekár neprikáže inak.
Paracetamol je vo všeobecnosti dobre tolerovaný a bezpečný liek. Jednou z jeho vzácnych schopností je znižovanie horúčky, čo oceníte napríklad v chrípkovom období. Okrem toho je mierny na žalúdok a dobre sa znáša s inými liekmi.
Je dôležité neprekročiť odporúčanú dávku paracetamolu alebo neužiť viac liekov s jeho obsahom naraz – hrozí totiž riziko menšieho predávkovania alebo poškodenia pečene.
Ak beriete lieky na vážnejšie ochorenia, paracetamol sa často odporúča ako vhodné riešenie bolestí. Pri liečbe slabej až miernej bolesti je dokonca v malých dávkach vhodný aj pre tehotné ženy.
Paracetamol by sa nemal užívať každý deň. Jeho pravidelné užívanie môže bolesti ešte posilniť.
Ibuprofén
Užívajte pri: bolesti kĺbov a svalov (vrátane bolesti chrbta), natiahnutí svalu, fyzických zraneniach, migrénach a menštruačných bolestiach.
Ibuprofén má protizápalové účinky a uvoľňuje bolesť. Dospelí a dospievajúci môžu užívať 200 až 400 miligramov lieku 3-4-krát denne, pričom medzi jednotlivými dávkami by mala byť pauza aspoň 4 hodiny. Pri deťoch dávkovanie závisí od veku, preto je potrebné pozorne si prečítať príbalový leták.
Ibuprofén nájdete v lekárni vo forme tabliet, kapsúl, sirupu alebo gélu. Tabletky by ste mali užívať s mliekom alebo po jedle, pretože môžu podráždiť žalúdok. Čas, kedy liek začne účinkovať, záleží od spôsobu využitia – v prípade orálne podanej tablety účinkuje do polhodiny, v prípade masírovania gélu na pokožku do 1-2 dní.
Ibuprofén je považovaný za bezpečnejší a efektívnejší spôsob zníženia bolesti ako je aspirín, rovnako je miernejší k žalúdku.
Ibuprofénu by sa mali vyhnúť starší ľudia a ľudia s poruchami obličiek alebo trávenia. V prípade užitia sa vystavujú riziku poškodenia obličiek, žalúdočných vredov a krvácania vnútri tráviaceho traktu.
Ibuprofén sa dá využiť aj pri tíšení horúčky malých detí. Vyhnúť by ste sa mu mali v prípade, že má vaše dieťa ovčie kiahne. Ibuprofen by nemali užívať ani tehotné ženy, pokiaľ lekár neprikáže inak.
Ibuprofen by sa nemal užívať viac ako 10 dní za sebou.
Aspirín
Užívajte pri: migrénach, infekciách vrchných dýchacích ciest, bolesti hrdla, horúčke alebo príznakoch podobných chrípke, miernej bolesti chrbta alebo dentálnych infekciách.
Aspirín má protizápalové účinky, no riziko vedľajších účinkov je pri ňom oveľa vyššie ako pri užívaní ibuprofénu. Aspirín a ibuprofén by ste nemali užívať naraz.
Aspirín sa zvyčajne predáva vo forme tabliet, ale nájsť môžete aj gél a vo vode rozpustné tablety. Aby ste sa vyhli žalúdočnej nevoľnosti, aspirín užívajte po jedle. Liek nie je vhodný pre deti a mládež do 16 rokov, pokiaľ lekár neprikáže inak. Neodporúča sa ani užívanie po 30. týždni tehotenstva alebo počas dojčenia.
Aspirín najlepšie pôsobí proti migréne, infekciám vyšších dýchacích ciest, miernej bolesti chrbta a dentálnym infekciám. Pri zápale mandlí a hrdla sa rozpustiteľná tableta môže použiť na vyplachovanie hrdla. Aspirín tiež pomáha znížiť horúčku.
Riziko vedľajších účinkov sa pri dlhodobom užívaní aspirínu zvyšuje. Pre zmiernenie menštruačných bolestí alebo bolestí pri artritíde sa preto odporúča užívať ibuprofén.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.