Zdá sa vám, že u vás doma straší? Takto zistíte, či nejde len o problém s infrazvukom
- 20:18 30.10.2019
- Svet
Infrazvuk môže byť zodpovedný nielen za zvukové, ale aj vizuálne klamy. Čo to vlastne je a ako funguje?
Kúpili ste starý dom alebo ste nejaký zdedili po rodičoch, babičke a dedkovi alebo prastarých rodičoch. Všetko v ňom doladíte podľa svojich predstáv a nič vám viac nebráni v tom, aby ste sa doň nasťahovali.
Jediným problémom vašej staronovej nehnuteľnosti sú príbehy, ktoré o nej kolujú. Jedného dňa osamote sedíte v kresle v rohu miestnosti, keď vtom na sekundu v kútiku oka zazriete siluetu.
To, čo ste si práve prečítali, nie je príbeh o duchoch, hoci nemožno poprieť, že je strašidelný. Je len na vás, ako to celé dopadne.
Nenápadný infrazvuk
Skutočný pôvod tajomných vidín a zvukov snáď ako prvý v 80. rokoch odhalil informatik Vic Tandy. V tej dobe bol zamestnancom spoločnosti na výrobu medicínskych zariadení, a v budove, kde pracoval, sa nachádzalo laboratórium, ktoré sa preslávilo nemilou povesťou
Laboratórni pracovníci sa neustále sťažovali na nepríjemný pocit, že ich niekto sleduje, a z času na čas sa šírili aj chýry o tom, že niekto v miestnosti uvidel niečo, čo tam v skutočnosti nebolo. Vic nad podobnými príbehmi nikdy veľmi nerozmýšľal, až kým jeden nezažil na vlastnej koži.
Tandy jednej noci pracoval v laboratóriu, keď prvýkrát pocítil ten zvláštny pocit. Na pokožku mu vystúpil studený pot, a v tom momente kútikom oka zazrel tmavú postavu, ktorá zmizla hneď, ako sa na ňu priamo pozrel.
Vedec si na ďalší deň do práce priniesol meč. Jeho koníčkom bol šerm a svorkou v laboratóriu si chcel opraviť odštiepený kúsok čepele. Meč však takmer okamžite začal sám od seba vibrovať, a zrazu všetko dávalo zmysel.
Tandy vyrátal, že meč odpovedá na vibráciu vzduchu o frekvencii okolo 19 Hertzov, ktorá spadá do zóny zvuku, ktorú ľudské ucho nedokáže zachytiť. Podarilo sa mu určiť aj zdroj nečujného zvuku, ktorým bol priemyselný ventilátor.
Pracovníci ventilátor vypli, a od tých čias sa už nik v laboratóriu nestretol s desivými pocitmi a vidinami.
Problém treba hľadať v dome
Ak aj vy vo svojom novom alebo starom dome zažívate pocity známe z pozerania hororových filmov, a teda sa necítite vo svojej koži, zjavujú sa okolo vás postavy, ktoré zmiznú, keď sa na ne pozriete a predmety v domácnosti vibrujú podľa vlastnej vôle, vinníkom je pravdepodobne zariadenie alebo časť domu.
Problém treba hľadať v starých prístrojoch alebo hrdzavom vodovodnom potrubí alebo ventilačnom systéme, ktoré vašu domácnosť ponárajú do tlmeného hluku.
Frekvencia strachu
Prečo nás vie vydesiť práve zvuková frekvencia v rozpätí 19 Hertzov? Najpravdepodobnejšie ide len o hru podvedomia, ktoré sa snaží zaujať našu pozornosť.
Ľudské ucho začína vnímať zvuk o frekvencii približne 20 Hertzov, ale človek dokáže rozlíšiť zvuk aj ďalšími spôsobmi. Poznajú to tí, ktorí často chodia na koncerty. Stačí, keď sa postavíte pred reproduktor na prehrávanie basových tónov (takzvaný subwoofer), a uvidíte, že zvuk budete vnímať skôr hruďou ako ušami.
60 sekúnd infrazvuku - zvládnete ich bez strachu?
Keď sa teda človek stretne so zvukom, ktorý cíti, ale nepočuje, telo reaguje panickým strachom. Za takúto schopnosť vďačíme našim predkom zo savany.
V tropických oblastiach sa vyskytuje niekoľko zvierat, ktoré vydávajú infrazvuk dosť hlasný na to, aby ho bolo počuť aj do vzdialenosti niekoľkých kilometrov. Aligátory, nosorožce, tigre aj slony patria medzi tie, s ktorými sa naši predkovia len neradi stretávali.
Tento obranný mechanizmus pomáhal človeku prežiť v dávnych dobách a dnes si ho pripomíname najmä tým, že sa podvedome bojíme zvukov, ktoré nepočuť.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.