Na bezpečnosť v okolí cintorínov bude dohliadať polícia

Správcovia cintorínov zvýšili v súvislosti so Sviatkom všetkých svätých a Dušičiek bezpečnostné opatrenia.
Organizácia Marianum, ktorá má na starosti správu cintorínov a krematórií v Bratislave, oslovila na spoluprácu počas sviatkov mestskú aj štátnu políciu. TASR o tom informoval riaditeľ Marianum Radoslav Vavruš.
„Osobitnú pozornosť budú policajti venovať miestam so zvýšeným pohybom osôb v okolí cintorínov, odstavných plôch, parkovísk a komunikácií v okolí cintorínov. Posilnené budú aj hliadky poriadkovej polície, ktoré budú strážiť verejný poriadok najmä v okolí cintorínov,“ uviedol Michal Szeiff z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.
Organizácia Marianum odporúča, aby si návštevníci najmä v období Dušičiek nenosili so sebou na cintorín žiadne drahocenné predmety, ktoré by mohli prilákať pozornosť potenciálnych zlodejov. „V prípade, že sa návštevník cintorína stane svedkom potenciálneho trestného činu, odporúčame urýchlene kontaktovať príslušný orgán konajúci v predmetnej veci,” upozornil Vavruš.
Polícia tiež upozorňuje, aby návštevníci cintorínov venovali zvýšenú pozornosť svojej taške, peňaženke a dokladom. „Kabelku alebo tašku nenechávajte voľne položené, nenechávajte si doklady a peňaženku v zadnom vrecku nohavíc, a ak je to možné, nenoste so sebou veľkú hotovosť,“ doplnil Szeiff.
Areály cintorínov sú verejnými priestranstvami a aj ich ochrana pred zlodejmi je preto zabezpečená prevažne len prostredníctvom členov polície. Podľa predsedu Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislava Stríža by však bolo dobré použiť aj iné spôsoby zabezpečenia. „Možno by stálo za to nasadiť nejaké kamerové systémy, aspoň na dni sviatkov, aby sa krádežiam zabránilo,” povedal.
Zvýšená opatrnosť by sa nemala týkať len majetku, ale aj cestnej premávky. Počas zvýšeného ruchu v okolí cintorínov by vodiči mali byť mimoriadne pozorní. Chodcom sa odporúča počas prechádzaní cez cestu využívať pokiaľ možno len priechody pre chodcov so svetelnou signalizáciou.
Vhodné by podľa Stríža bolo zaviesť na cintorínoch aj opatrenia protipožiarneho a bezpečnostného charakteru. „Či už by to bolo zabezpečenie prítomnosti sanitiek alebo zlepšenie prístupnosti zdravotných služieb na veľké cintoríny aké sú v Bratislave, Košiciach alebo napríklad v Banskej Bystrici,” uviedol.

V Bratislave sa na križovatke zrazila električka s autom
Pre nehodu na križovatke obojsmerne nepremávali električky č. 4.

Dohady o výraznejšej zmene v cirkvi považuje teológ Konečný iba za teoretické
Dohady čo i len o výraznejšej zmene orientácie katolíckej cirkvi po smrti pápeža Františka pokladá 81-ročný emeritný profesor Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Anton Konečný iba za teoretické.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.