Pred 5 rokmi otvorili na mieste zničených "dvojičiek" najvyššiu budovu v USA
- 17:49 01.11.2019
- New York

Keď 11. septembra 2001 zasiahli unesené osobné lietadlá populárne veže Svetového obchodného centra (WTC), ktorým nepovedal nikto inak než ako newyorské "dvojičky", svet sa zachvel. Obrazy dvoch horiacich veží sa stali symbolom hrôzy útoku teroristov.
Po viac ako trinástich rokoch od tejto tragédie otvorili v New Yorku na mieste zrútených „dvojičiek“ opäť budovu Svetového obchodného centra (WTC). Na slávnostnom otvorení, ktoré sa konalo 3. novembra 2014, riaditeľ spoločnosti, ktorá vlastní pozemky pod mohutnou stavbou, Patrick Foye vyhlásil: „Panoráma New Yorku je opäť kompletná.“ Od tejto udalosti uplynie v nedeľu 3. novembra päť rokov.
Jedna z najväčších tragédií spojených s terorizmom navždy zmenila tvár a zanechala hlbokú jazvu na Manhattane. Prakticky vzápätí po tejto udalosti sa rozhodlo, že na mieste apokalypsy sa vybuduje nové Svetové obchodné centrum v podobe One World Trade Center (1 WTC).
Po prípravných prácach a definitívnom schválení podoby nového symbolu USA z dielne architektov Davida Childsa a Daniela Libeskinda sa začala výstavba 27. apríla 2006. Ešte dovtedy museli vyviesť zo staveniska 1,6 milióna ton sutiny. Po odstránení trosiek dostalo prázdne miesto názov Ground Zero (epicentrum).
Výstavbu mrakodrapu, ktorý sa skôr nazýval Veža slobody, dokončili v lete 2014. Za osem rokov vyrástol na mieste pôvodných budov 417 metrov vysoký mrakodrap, dosahujúci s kovovou vežou výšku 541 metrov. Toto číslo nie je náhodné, pretože v prípade One World Trade Center hrá dôležitú úlohu aj symbolika: 541 metrov znamená 1776 stôp, čo je symbolický odkaz na rok podpísania Deklarácie nezávislosti Spojených štátov.
Najvyššia budova nielen v USA, ale aj na západnej pologuli má celkove 104 poschodí, pričom prvých 56 metrov je iba z betónu a bez okien, čo má zabrániť možným teroristickým útokom zo zeme. Nový mrakodrap je vybavený viacerými bezpečnostnými opatreniami, ktoré ho ochránia pred prípadným teroristickým útokom. Budova je okrem iného odolná aj proti nárazu lietadiel. Náklady na jej výstavbu prekročili 3,9 miliardy dolárov a v čase dokončenia to bola najdrahšia stavba na svete.
„One World Trade Center je symbolom toho, z čoho môžu Newyorčania opäť načerpať silu. Otvorili sme jeho dvere po prvýkrát. Všetci si pamätajte, že sila a odvaha vždy vyhráva nad slabosťou a zbabelosťou a že americký duch je neporaziteľný,“ povedal počas slávnostného otvorenia vtedajší guvernér New Yorku Andrew Cuomo.
Z prízemia na 102 poschodie vyvezie návštevníkov jeden z pätice rýchlovýťahov za rekordne krátky čas – necelých šesťdesiat sekúnd, pričom najvyššia dosiahnutá rýchlosť prekračuje 37 km/h. Jednou z hlavných atrakcií 1 WTC, slúžiacej primárne ako kancelárska budova, je vyhliadka Main Observatory, ktorá sa nachádza na 100. poschodí vo výške 382 metrov. Celková rozloha podláh mrakodrapu presahuje 325 tisíc štvorcových metrov, čo sú približne tri štvrtiny rozlohy Vatikánu.
Okrem budovy 1 WTC stojí na mieste Ground Zero pamätník obetiam útoku a múzeum. Každý rok sa na tomto mieste 11. septembra schádzajú príbuzní obetí, ako aj tí, ktorí útoky prežili. Na obete spomínajú zvonením zvonov, minútou ticha a čítaním ich mien. Obrad sa začína o 8.45 h miestneho času, keď prvé unesené lietadlo Boeing 767 vrazilo do severnej budovy WTC. Osemnásť minút po prvom stroji narazil do južnej budovy WTC druhý Boeing 767. Nárazy spôsobili výbuch a následné zrútenie sa budov.
Devätnásť militantných islamistov z teroristickej siete al-Káida zaútočilo 11. septembra 2001 dvoma lietadlami nielen na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku. Tretie narazilo do vládnej budovy Pentagónu vo Washingtone a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia po tom, keď sa pustili cestujúci do boja s teroristami na palube. V tento deň, ktorý sa zapísal do dejín čiernymi písmenami, zomrelo takmer 3000 ľudí z 93 krajín, zranenia utrpelo ďalších približne 6000 ľudí.

Nepál sa chystá obmedziť počet povolení pre výstup na Mount Everest
Nepál by mal vydávať povolenia pre výstup na Mount Everest len horolezcom, ktorí zdolali aspoň jeden zo sedemtisícových vrcholov v tejto himalájskej krajine.

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine
Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu
Americký prezident Donald Trump v utorok zablahoželal kanadskému premiérovi Markovi Carneymu k víťazstvu jeho Liberálnej strany v predčasných parlamentných voľbách, oznámila kancelária kanadského premiéra.

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku
Pakistanský minister informácií Attaulláh Tarar vyhlásil, že Islamabad má „dôveryhodné spravodajské informácie“ o tom, že India plánuje vojenský útok v súvislosti s nedávnym útokom v spornom regióne Kašmír.

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok vyhlásil, že je načase, aby Moskva a Kyjev predložili konkrétne návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine.