Na Slovensku je vyše 36.000 vojnových hrobov

Na Slovensku je vyše 36.000 vojnových hrobov, najviac v Prešovskom kraji.
Okrem vojakov sú tam pochovaní aj zajatci či civilné obyvateľstvo z rôznych kútov sveta. Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
Z prvej svetovej vojny sú na našom území pochovaní príslušníci rakúsko-uhorskej, ruskej aj nemeckej armády. Taliani, „Juhoslovania“ zahynuli hlavne v zajateckých táboroch, respektíve lazaretoch. Ich hroby možno nájsť na juhu Slovenska.
„Zaujímavosťou je aj existencia tureckých vojnových hrobov na našom území, niekoľkých vojakov z Fínska a Lotyšska,“ upozornila na to Paulenová. Ide o vojakov, ktorí sa k nám dostali počas dvoch ofenzív - na jeseň roka 1914 a jar roka 1915 - alebo zajatcov z rôznych kútov Európy.
Po oficiálnom ukončení prvej svetovej vojny bolo územie Slovenska stále vo vojnovom konflikte s vojskami tzv. Maďarskej republiky rád. „Prakticky na celom území dnešnej SR sa odohrávali boje o naše územie. Z tohto obdobia evidujeme značné množstvo 'legionárskych' vojnových hrobov a vojnových hrobov z konca roka 1918 a roka 1919,“ vysvetlila.
Z obdobia druhej svetovej vojny je na Slovensku veľa ruských vojnových hrobov. Okrem príslušníkov Červenej armády sú u nás pochovaní aj nemeckí vojaci - príslušníci Wehrmachtu, vojaci rumunskej armády, Československého armádneho zboru aj slovenského vojska. Ako uviedla Paulenová, v menšej miere evidujú na našom území aj francúzske, poľské, britské a americké vojnové hroby.
Druhú svetovú vojnu pripomínajú aj tzv. partizánske hroby, v ktorých sú uložené aj civilné obete. „Ďalšou skupinou sú vojnové hroby na pamiatku tých, ktorí padli na fronte mimo vlasti, respektíve zahynuli v koncentračných táboroch, pri mučení, počas transportov alebo na nútených prácach,“ pripomenula.
Pravdepodobne posledný vojnový cintorín, ktorý otvorili v SR, sa nachádza v obci Turany nad Ondavou. „Na území Ruskej federácie boli v nedávnom období zriadené štyri vojnové pamätníky v Šibotove, Sestrorecku, Ležneve a Gorňjackom,“ dopĺňa Paulenová. Pamätníky sú venované príslušníkom slovenského vojska, ktorí zomreli v zajatí.
V roku 2019 prešli rekonštrukciou aj niektoré slovenské, respektíve československé, vojnové hroby v Poľsku, nedávno obnovovali hroby aj na Ukrajine a vo Francúzsku. MV SR realizovalo tiež niekoľko projektov týkajúcich sa prvej svetovej vojny v Taliansku.
Vojnový hrob definuje zákon ako „miesto, kde sú uložené ľudské ostatky vojnovej obete, ako aj náhrobok, pamätník, iný pietny symbol alebo pamätné miesto, ktoré pripomínajú vojnovú udalosť“. Spravujú ich obce, koordinátorom je MV SR.
Za slovenský vojnový hrob sa považujú nielen tie hroby, ktoré sú na území SR, ale aj hroby občanov mimo krajiny, ktorí mali v čase vojnového konfliktu trvalý pobyt na dnešnom území Slovenska.

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu
Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

Opozícia kritizuje, že zmena týkajúca sa povinnej materskej školy nerieši segregáciu
Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko a Kresťanská únia kritizujú, že plánovaná zmena týkajúca sa povinnej materskej školy pre všetky deti od troch rokov nerieši segregáciu rómskych detí.

Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve
Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.

Samosprávy: Hrozí, že vláda presunie 400 miliónov eur do iných štátnych projektov
Samosprávy vyzvali vládu, aby nepresúvala financie z Programu Slovensko pre samosprávy do iných oblastí, a to v súvislosti s novými prioritami Európskej komisie vo využívaní eurofondov.

Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov sa má zmeniť
Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov základných a stredných škôl a detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách, sa má zmeniť.