Ženin moč sa zmenil na fialový. Čo to spôsobilo?
- 20:54 05.11.2019
- Le Kremlin-Bicêtre

Za istých okolností môže moč zmeniť farbu na neprirodzene fialovú.
Žena, ktorá bola hospitalizovaná po tom, čo utrpela mŕtvicu, prekvapila lekárov, keď sa po 10 dňoch v nemocnici zafarbil jej moč na fialovo.
Ukázalo sa, že nezvyčajná chemická reakcia môže zmeniť moč z bežnej žltej na výrazne fialovú farbu. Bizarný jav opísali výskumníci v prípadovej štúdii zverejnenej v New England Journal of Medicine. Ide o zriedkavý fenomén, ktorému už však lekári stihli dať pomenovanie.
„Syndróm fialového močového vrecka“ sa prvýkrát objavil v odbornej literatúre už v roku 1978 a podľa prieskumu z roku 2013 v časopise Annals of Long-Term Care sa zriedkavo vyskytuje dodnes. Príčinou syndrómu je kombinácia baktérií a tryptofánu - chemickej látky regulujúcej spánok, ktorá sa vyskytuje v morčacom mäse.
Tento syndróm sa zvyčajne prejavuje ako vedľajší účinok močového katétra zavedeného po dlhšiu dobu, k čomu dochádza pri dlhodobom pobyte v nemocnici. Katétre zložené z trubice a pripojeného vaku sa zavádzajú na vyprázdnenie močového mechúra, keď pacienti nemôžu sami vykonávať potrebu. V prípade ženy hospitalizovanej v Hôpital de Bicêtre v Le Kremlin Bicêtre vo Francúzsku bol katéter zavedený v dôsledku mŕtvce, ktorá znanechala polovicu jej tela slabú a stuhnutú.
Keď močový vak pacientky nadobudol farbu baklažánu, lekári otestovali moč, či nevykazuje príznaky podozrivých baktérií. Našli Klebsiella pneumoniae, druh baktérií bežne sa vyskytujúcich v ľudskom čreve, ktoré môžu spôsobiť infekcie, keď sa premiestnia do iných častí tela. Ako tieto baktérie rástli, žena dodávala tryptofán do čreva, keďže podľa lekárskej správy jedla potraviny bohaté na tieto chemikálie. Pri spracovaní črevami a pečeňou sa tryptofán rozpadá na chemikáliu nazývanú „indoxylsulfát“, čo je kľúčová zložka purpurového moču.
Po vylúčení sa Klebsiella pneumoniae a indoxylsulfát zmiešajú v močovom vaku. Tam baktérie rozdelili indoxylsulfát na dve nové chemikálie: jednu čiastočne červenú a druhú modrú. Spolu sa chemikálie zmiešali na fialovú.
Podľa článku z roku 2011 zverejnenom v časopise Canadian Urological Association Journal fialový moč zvyčajne signalizuje, že pacient môže mať infekciu močových ciest. Podľa lekárov však toto nebol prípad francúzskej pacientky a jej moč sa navrátil do normálu potom, čo niekoľko dní dostávala výživu intravenózne. Pacientka bola potom premiestnená do zariadenia dlhodobej starostlivosti, kde lekári pokračovali v liečbe pretrvávajúcich následkov mozgovej príhody, uviedli lekári.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?