Muž prišiel o život po transplantácii stolice
Ide o prvý známy prípad úmrtia následkom tohto zákroku.
73-ročný muž je prvou osobou, ktorá zomrela v dôsledku fekálnej transplantácie. U muža sa vyvinula fatálna infekcia baktériami rezistentnými na antibiotiká, ktoré boli vo vzorke darcovskej stolice. Muž bol jedným z dvoch pacientov v samostatných klinických štúdiách, ktorí ochoreli po transplantovaní stolice od toho istého darcu.
U oboch pacientov sa vyvinuli infekcie kmeňom Escherichia coli alebo E. coli, ktorý preukázal rezistenciu na rôzne typy antibiotík. Podrobnosti o mužovej smrti boli opísané v novej štúdii uverejnenej v The New England Journal of Medicine.
Obidvaja pacienti, ktorí sa zúčastnili klinických skúšok uskutočňovaných vo Všeobecnej nemocnici v Massachusetts, dostali fekálne transplantáty vo forme tabliet, ktoré boli vyrobené v novembri 2018.
Rezistentné baktérie
Transplantácia fekálnej mikrobioty, všeobecne známa ako transplantácia stolice alebo fekálna transplantácia sa využíva ako účinná experimentálna liečba Clostridium difficile alebo C. diff, potenciálne život ohrozujúcej bakteriálnej infekcie čriev. Fekálne transplantácie pomáhajú zvyšovať diverzitu baktérií v črevnom mikrobióme. Baktérie sa získavajú zo vzoriek stolice zdravých ľudí a následne sa podávajú v podobe klystíra alebo tabletky.
Transplantácia stolice sa tiež testuje ako metóda na obnovu črevnej mikrobiálnej diverzity pri podmienkach, ktoré nespôsobuje C. diff. V dvoch klinických štúdiách sa testoval vplyv tejto metódy na mikrobiologické problémy spojené s ochorením pečene a účinnosť preventívnej transplantácie stolice pred transplantáciou kmeňových buniek.
Osem dní po tom, čo 73-ročný pacient dostal svoju poslednú dávku, uňho nastala horúčka a zimnica. Jeho stav sa rýchlo zhoršil a došlo ku sepse - extrémnej imunitnej reakcii na infekciu spôsobujúcu zápal celého tela a orgánov. Zomrel o dva dni neskôr, pričom sa v jeho krvi preukázal kmeň E. coli rezistentný na antibiotiká.
Ďalší pacient, ktorý kvôli transplantácii stolice ochorel, bol 69-ročný muž, u ktorého sa tiež preukázal rezistentný kmeň E. coli. Jeho infekcia však reagovala na liečbu antibiotikami a nakoniec bol podľa lekárov „klinicky stabilný“.
Vysokorizikoví pacienti
V januári 2019 sa na základe regulačného preskúmania amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) stanovilo, že vzorky stolice na transplantáciu sa musia vyšetriť na prítomnosť mikróbov rezistentných na liečivá. Ale keďže tento kmeň E. coli je u zdravých ľudí zriedkavý, pilulky vyrobené v novembri neboli spätne testované, uviedli autori štúdie.
Obaja pacienti boli vystavení vysokému riziku bakteriálnej infekcie kvôli podmienkam, ktoré oslabili ich imunitný systém. Vedci tvrdia, že muž, ktorý sa zotavil, mal pokročilú cirhózu - závažné zjazvenie pečene - a muž, ktorý zomrel, nedávno podstúpil transplantáciu kmeňových buniek a užíval lieky na potlačenie imunity, aby jeho telo dokázalo transplantát prijať. Vzorky od toho istého darcu boli podávané celkovo 22 pacientom, a hoci niekoľko ďalších príjemcov bolo pozitívnych na rezistentnú E. coli, baktérie im nespôsobili ujmu.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.