Maďarsko bude spolupracovať s Huawei pri budovaní svojej siete 5G
- 11:03 05.11.2019
- Budapešť

Maďarsko bude spolupracovať s čínskym telekomunikačným gigantom Huawei pri budovaní svojej vysokorýchlostnej siete 5G. Vyhlásil to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na podujatí v Číne. Informovala o tom v utorok maďarská agentúra MTI.
Szijjártó povedal, že Huawei bude spolupracovať so spoločnosťami Vodafone a Deutsche Telekom pri zavádzaní 5G siete v krajine. Maďarsko spustilo tender na 5G v júni.
Začiatkom tohto roka minister pre inovácie a technológie László Palkovics pre agentúru Reuters povedal, že Maďarsko nemá žiadne dôkazy o tom, že zariadenie spoločnosti Huawei predstavuje bezpečnostnú hrozbu.
USA už dlhšie vyvíjajú tlak na svojich spojencov, aby nepoužívali zariadenia Huwaei vo svojich sieťach pre podozrenie zo špionáže. Čínsky gigant má totiž tesné väzby s vládou v Pekingu.
Koncom apríla tohto roka americká vláda pridala Huawei na tzv. čiernu listinu zahraničných firiem, s ktorými nemôžu americké spoločnosti obchodovať bez špeciálnej licencie. To znamená, že im nemôžu predávať svoje produkty a služby ani od nich nakupovať.

V dvoch okresoch sa potvrdil výskyt slintačky a krívačky
Na Slovensku sa potvrdil výskyt slintačky/krívačky v troch chovoch v okresoch Komárno a Dunajská Streda.

Lídri EÚ na samite mimo hlavných tém riešili aj možnú obchodnú vojnu s USA
Lídri členských krajín EÚ v rámci takzvaného inkluzívneho samitu eurozóny, čiže rokovaní aj za prítomnosti šéfov vlád a štátov z krajín neplatiacich eurom, prebrali okrem iného aj hrozby obchodnej vojny s USA.

Finančná správa upozorňuje: Transakčná daň sa za určitých podmienok týka aj zahraničných spoločností
Nová daň z finančných transakcií, ktorá vstupuje do platnosti 1. apríla, sa týka aj zahraničných spoločností.

Česmad: Na Slovensku chýba vyše 16.000 profesionálnych vodičov
Na Slovensku chýba vyše 16.000 profesionálnych vodičov. Ich nedostatok sa za posledné dva roky prehĺbil o 40 %.

Šefčovič: EÚ môže odložiť odvetné clá voči USA do polovice apríla
Európska únia by mohla odložiť zavedenie prvého súboru protiopatrení proti USA v súvislosti s clami prezidenta Donalda Trumpa na oceľ a hliník do polovice apríla.