14 príznakov toho, že vás cez počítač niekto napadol
- 20:40 05.11.2019
- Bratislava
Zdá sa vám, že váš počítač zrazu nefunguje tak dobre a spoľahlivo ako včera? Trápi vás niektorý z ďalších technických problémov? Pozor na nebezpečných hekerov!
Počítače sa rýchlo stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Pracujeme na nich, sledujeme filmy a seriály, uschovávame v nich heslá a komunikujeme s ostatnými.
Tak, ako takmer všetka technika, aj počítač sa dá napadnúť zvonku. Hekeri si vedia vždy nájsť spôsob, ako sa dostať k citlivým informáciám, preto nie je na škodu poznať príznaky, ktoré prezradia, že váš počítač niekto napadol.
1. Skontrolujte históriu prehliadača
Občas nezaškodí skontrolovať históriu so stránkami, ktoré ste navštívili. V prípade, že sa v zozname ocitnú webové adresy, o ktorých nič neviete a máte pocit, že ste ich nikdy nenavštívili, treba sa zamyslieť, či váš počítač nenapadol útočník.
2. Zmena domovskej stránky
väčšina ľudí si za domovskú stránku zvolí internetový vyhľadávač Google. Nech už vaša tradičná domovská stránka vyzerá akokoľvek, v prípade, že sa bez vášho vedomia náhle zmení, môže ísť o príznak napadnutia prehliadača. V takomto prípade pomôže detekcia antivírusovým programom, prípadne preinštalovanie webového prehliadača.
3. Blikanie kontroliek
Na každom počítači a laptope nájdete blikajúce kontrolky, ktoré signalizujú správny chod počítača. Ak si všimnete, že kontrolky blikajú aj vtedy, keď je systém neaktívny, na pozadí môžu bežať aplikácie, o ktorých neviete, alebo systém môže prijímať a odosielať údaje bez vášho vedomia.
4. Správca úloh
Pri pochybnostiach o správnom chode počítača vám môže pomôcť stlačenie klávesov Ctlr+Alt+Delete. Touto skratkou sa dostanete do Správcu úloh, kde treba skontrolovať prvú položku s názvom Procesy. V nej vidíte zoznam procesov, ktoré sú aktuálne spustené. Aj tu treba hľadať nezvyčajné názvy procesov, ktoré zbytočne zaberajú systémovú pamäť.
5. Inštalovanie nových programov
Ak si na obrazovke počítača všimnete ikony, ktoré vám nič nehovoria, niečo nie je v poriadku. Najrýchlejšie riešenie, aké sa v tejto situácii ponúka, je navštíviť panel s nastaveniami a odinštalovať nechcené aplikácie. Opäť netreba zabúdať na prekontrolovanie antivírusovým programom.
6. Batéria sa vybíja príliš rýchlo
Kapacitu batérie vedia rýchlo vyčerpať aj vírusy a spyware. Najčastejšie však ide o mechanický problém a stačí kúpiť novú alebo vymeniť starú batériu. Plne funkčná batéria laptopu by mala vydržať bez pripojenia na sieť okolo 1 hodiny a 45 minút.
7. Presmerovanie prehliadača
Ak si pri používaní prehliadača všimnete, že ste neustále presmerovaní na stránku, ktorú nepoznáte, môže ísť o vírus. Môžete proti tomu bojovať preinštalovaním prehliadača alebo používaním iného prehliadača.
8. Programy a aplikácie sa nesprávajú normálne
Pri práci na novom laptope by ste si nemali všimnúť žiadnu poruchu. Programy sa spúšťajú rýchlo a nič nebrzdí ich funkciu. Niekedy sa programy môžu spomaliť pri spustení viacerých procesov naraz, ale výrazné spomalenie môže spôsobiť aj vírus.
9. Programy prestávajú fungovať
Laptop alebo počítač, ktorý bez opravy alebo výmeny súčiastok prežil vo vašej domácnosti niekoľko rokov, môže pri spustení náročnejšieho programu vydať hlášku „Program neodpovedá“. Zvyčajne to hneď nevypovedá o útoku hekerov, no netreba ho vylúčiť. Pri získavaní údajov zvonku môže dôjsť k pomalému chodu počítača a celkovému znefunkčneniu aplikácií.
10. Pozor na webkameru
Každý laptop má nad displejom zabudovanú kameru, no pri novších modeloch už pri nej nevidno červené svetielko, ktoré sa zapne, keď kamera sníma. Hekeri, ktorí zaútočia na počítač bez neho, dokážu ľahko spustiť kameru bez toho, aby si to majiteľ všimol.
V tomto prípade pomôže staré známe prekrývanie webkamery nepriehľadným materiálom v čase, keď ju nepoužívate.
11. Systém beží príliš pomaly
zapli ste počítač tak, ako to robíte každý deň, ale tento raz sa vám zdá, že ide mimoriadne pomaly? Možno ste len nepočkali, kým sa načítajú všetky aplikácie a procesy po spustení. V horšom prípade môže ísť o napadnutie a zachráni vás jedine antivírusový program.
12. Nechcené lišty
Zbadali ste vo svojom prehliadači vyhľadávaciu lištu, ktorú tam nik nenainštaloval? Niekedy ju stačí len odstrániť, no lepšie urobíte, keď pre istotu preinštalujete celý prehliadač. Lišta sa niekedy ponúka aj ako doplnok k novoinštalovaným programom, no používateľ si to pred sťahovaním nevšimne.
13. Priveľa vyskakovacích reklám
Ak na vás vyskakovacie reklamy zaútočia hneď ako otvoríte prehliadač, niečo nie je v poriadku. V prípade útoku vám nepomôže ani program na blokovanie reklám.
14. Hučiaci ventilátor
Ventilátor v počítači a laptope slúži na chladenie prepracovaného hardvéru. Ventilátor by mal rotovať stabilnou rýchlosťou, ktorá sa zvyšuje pri väčšom zaťažení systému. Ak na počítači vykonávate len bežnú činnosť, ako je prezeranie webových stránok alebo písanie dokumentu, a začujete hlučnejší ventilátor, na pozadí môžu bežať aplikácie, ktoré váš systém zbytočne zaťažujú a vy o nich neviete.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.