Prečo vám je z vitamínov zle a ako proti tomu bojovať?
Z hľadiska vyvolania nevoľnosti a fyzickej nepohody sú tablety s vitamínom C najčastejšou príčinou. Čo sa s tým dá robiť?
Stalo sa vám niekedy, že ste užili vitamínovú tabletu a krátko nato nastúpil pocit nevoľnosti? Nejde o nič nezvyčajné a súvisí to s procesom, počas ktorého telo absorbuje vitamín.
Farmaceutička Anshu Kaurová z britskej siete lekární Lloyds Pharmacy hovorí, že takéto pocity najčastejšie vyvoláva vitamín C, a to kvôli tomu, že je zväčša kyslý. „Po tom, ako užijete vitamín, sa v žalúdku môže nahromadiť kyselina,“ hovorí Kaurová.
Vstrebávanie vitamínu C zvyčajne trvá dve až tri hodiny a u ľudí s citlivým žalúdkom môže zakrátko po užití vyvolať nepriaznivé účinky.
Kaurová ďalej dodáva, že vedľajšie príznaky vitamínu C zvyknú odznieť po vstrebaní v žalúdku. Jedinou hrozbou pritom nie je len vitamín C – nevoľnosť dokážu vyvolať aj doplnky s obsahom železa, ktoré sa navyše prejavujú aj zápchou.
Ďalšie príčiny nevoľnosti pri užívaní vitamínov
Ak pociťujete nevoľnosť pri užívaní iných vitamínových doplnkov ako je vitamín C a železo, nezabudnite skontrolovať odporúčané dávkovanie. Je možné, že beriete priveľkú dávku vitamínu.
Ak ďalej užívate viac ako jeden druh vitamínových doplnkov naraz, tiež skontrolujte, či neprijímate nadbytok niektorej látky v nich. Najväčšie problémy v tejto kategórii spôsobuje užívanie vitamínov rozpustných v tuku (teda A, D, E a K), ktoré sa z tela vylučujú pomalšie ako vitamíny rozpustené vo vode (napríklad B-komplex).
Nevoľnosť niekedy spôsobuje užívanie vitamínu, ktorý sa neznáša dobre s liekmi na predpis. O všetkých doplnkoch, ktoré užívate, by ste preto mali informovať svojho lekára.
Ako sa vyhnúť nevoľnosti pri užívaní vitamínov?
Na náhlu nevoľnosť po užití vitamínu existuje rýchle riešenie: jedlo. Lieky a vitamíny by sme mali vždy užívať pred jedlom alebo po ňom, ak inštrukcie v príbalovom letáku nekážu inak. Takéto užívanie je vhodné zvlášť v prípade vitamínu C, ktorý v žalúdku hromadí kyselinu.
Organizmus najrýchlejšie absorbuje železo, keď ho užijeme na prázdny žalúdok, no s tým sa často spájajú vedľajšie účinky. Lekárnici preto odporúčajú užiť ho počas jedla alebo po jedle.
Pri užívaní vitamínu C sa pridržte aj niekoľkých ďalších zásad – neoplatí sa ho napríklad užívať pred spaním, pretože vysoký obsah cukru môže narušiť spánok alebo spôsobiť nespavosť. Vitamín C, ale aj ďalšie vitamíny, by sme nemali brať krátko pred cvičením a po ňom. Intenzívny pohyb pomáha vyvolať reflux, ktorý sa za účinku niektorých vitamínov len zhoršuje.
Ak na vašu nevoľnosť nič nezaberá, môžete ešte skúsiť užívať vitamíny v inej forme. Ak ste zvyknutí na tablety, vymeňte ich za prášok alebo tekutú formu. Telo najľahšie strávi práve tekuté alebo žuvacie vitamíny. Pri dlhodobých problémoch s užívaním vitamínov by ste nemali vynechať návštevu lekára.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.