Pri zvýšenej teplote netreba hneď siahať po liekoch, v týchto prípadoch vám môžu uškodiť
Nie vždy je potrebné telesnú teplotu znižovať liekmi.
Pri zvýšenej telesnej teplote, do 38 stupňov Celzia, nie je nutné okamžite siahať po liekoch, ktoré by ju znížili. Upozornila na to farmaceutka z lekárne vo Fakultnej nemocnici v Nitre Dana Šmátralová.
„Telesná teplota nad 38 stupňov Celzia sa považuje za febrilitu – horúčku, stav pod 38 stupňov Celzia za subfebrilitu, teda zvýšenú teplotu. Horúčka znamená, že organizmus mobilizuje svoje sily a bojuje proti pôvodcovi ochorenia. Pri zvýšenej teplote, ktorá pacienta veľmi nezaťažuje, netreba hneď siahať po liekoch,“ komentovala.
Farmaceutka hovorí, že vysoká horúčka je stavom, ktorý so sebou prináša zdravotné riziká, a vtedy je vhodné teplotu znižovať. „Ak horúčka po užití lieku neklesne, je možné po štyroch hodinách podať liek s inou účinnou látkou. Ak vysoké teploty pretrvávajú dlhšie aj napriek užitiu rôznych liečiv, je potrebné stav konzultovať s lekárom,“ zdôraznila.
Medzi nefarmakologické opatrenia znižovania teploty patria podľa Šmátralovej predovšetkým zábaly, vlažný kúpeľ, príjem dostatočného množstva tekutín a pokoj na lôžku. Pri pitnom režime by mal pacient uprednostniť ovocné a zeleninové šťavy, bylinné čaje, napríklad lipový, či čaj z brezy čiernej alebo kôry vŕby bielej.
„Medzi farmakologické opatrenia patrí podanie analgetika, antipyretika ako paracetamol, ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová. Túto však nie je vhodné podávať v prípade vírusových ochorení deťom do 12 rokov, pretože zvyšuje riziko vzniku Reyovho syndrómom,“ upozornila Šmátralová.
Varuje však pred kombináciou rôznych liekov s rovnakými účinnými látkami, či nedodržiavaním dávkovania alebo neužívaním správnych liekov na dané symptómy.
Farmaceutka radí vyhľadať lekára v prípade ťažkého priebehu ochorenia, vysokej teploty, ktorá neklesá ani po užití liekov. Pripomína, že rizikovými pacientmi sú malé deti, osoby staršie ako 50 rokov, tehotné ženy alebo osoby s pridruženým chronickým ochorením, napríklad astmou či kardiovaskulárnym ochorením.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.