Budapešť chce odkúpiť oceliarne a zachrániť pracovné miesta
- 8:43 20.08.2013
- BUDAPEŠŤ
Maďarská vláda zahraničnému majiteľovi stratovej oceliarne Dunaferr navrhne odkup spoločnosti späť do štátneho vlastníctva.
"Ak firma tvrdí, že produkuje stratu ... myslím si, že zo strany vlády je férové navrhnúť, aby sme si sadli a porozprávali sa o tom, ako zvrátiť zlé privatizačné rozhodnutie z roku 2004," vyhlásil v rozhovore pre spravodajskú televíziu HírTV maďarský minister hospodárstva Mihály Varga.
Dodal, že vedeniu ukrajinskej spoločnosti ISD Group, ktorá Dunaferr vlastní, pošle v najbližších dňoch list s pozvánkou na rokovania, prípadnú odkupnú cenu však odmietol upresniť. Maďarská tlačová agentúra MTI v tejto súvislosti citovala predstaviteľa oceliarní, podľa ktorého spoločnosť, ktorá sa prepadla do straty na začiatku krízy v roku 2008, vytvorila za posledné dva roky stratu takmer 50 mld. forintov (HUF).
Plán spoločnosti Dunaferr na prepustenie 1 500 zamestnancov oceliarne sa objavil v politicky citlivom čase, kedy sa konzervatívna nacionalistická vláda premiéra Orbána pripravuje na parlamentné voľby v apríli alebo máji budúceho roka. Vládny Fidesz si zatiaľ udržuje vedenie v predvolebných prieskumom populistickými krokmi, ako napríklad vysokým zdanením sektorov s vysokým podielom zahraničného kapitálu vrátane bánk, či štátom financovaným znižovaním cien energií.
Budapešť tiež v symbolickom geste rok pred jeho splatnosťou Medzinárodnému menovému fondu vyplatila zostatok svojho dlhu. Prevzatie spoločnosti štátom by umožnilo dlhodobo zaistiť zamestnanie pre všetkých 7 500 zamestnancov, ktorí v oceliarni v meste Dunaújváros južne od Budapešti pracujú.
(1 EUR = 300,71 HUF)
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.
Zo slovenského a českého trhu sťahujú sušené figy
Zákazníci by potravinu nemali konzumovať.