Na niektorých mobiloch sa pri prezeraní Facebooku sama zapína kamera. Ako tomu zabrániť?
- 19:52 14.11.2019
- Svet

Spoločnosť Facebook potvrdila, že chyba v najnovšej verzii aplikácie nedovolene zapínala kameru na niektorých mobilných telefónoch.
Facebook čelí ďalšiemu škandálu v súvislosti s únikom informácií o užívateľoch. Po zverejnení informácie o tom, že sociálna sieť neoprávnene poskytovala britskej spoločnosti Cambridge Analytica údaje o miliónoch užívateľov v roku 2018 dnes prichádza s ďalším nepríjemným vyhlásením.
Užívateľom iPhonov sa pri prezeraní nástenky prostredníctvom facebookovej aplikácie pre mobil samovoľne zapínala kamera na mobile, píše denník The Guardian. Na problém ako prvý upozornil užívateľ Twitteru Joshua Maddux, ktorý správanie svojho mobilu zaznamenal vo videu.
Found a @facebook #security & #privacy issue. When the app is open it actively uses the camera. I found a bug in the app that lets you see the camera open behind your feed. Note that I had the camera pointed at the carpet. pic.twitter.com/B8b9oE1nbl
— Joshua Maddux (@JoshuaMaddux) 10. novembra 2019
Hovorca spoločnosti Facebook v utorok priznal, že najnovšia verzia aplikácie obsahuje túto chybu. V ten deň zároveň uviedol, že spoločnosť už pracuje na opravení chyby.
Facebook a jeho prešľapy
Chyba v aplikácii pobúrila najmä tých, ktorí sa dlho báli narušeného súkromia zo strany Facebooku. Ľudia začali hovoriť o neoprávnenom odpočúvaní najmä kvôli reklamám, ktoré sa na stránke zobrazovali. Aj vám sa možno už stalo, že ste sa pri zapnutom počítači alebo mobile rozprávali o dovolenke v Grécku a Facebook vám do niekoľkých minút našiel najvýhodnejšie letenky do obľúbených destinácií v tejto krajine.
Facebook poprel všetky tvrdenia, ktoré hovoria o nezákonnom odpočúvaní používateľov. Spoločnosť sa vyhradzuje tvrdením, že má k dispozícii dosť údajov o 1,7 miliarde užívateľov na to, aby im mohla ponúknuť špecifický typ reklám.
Okrem škandálu s Cambridge Analytica existuje niekoľko ďalších dôvodov, prečo Facebook stráca dôveru užívateľov. V roku 2018 tiež priznal útok na takmer 50 miliónov kont, ktoré ovládli hekeri. Spoločnosť problém vyriešila za dva dni a užívateľom vrátila ich pôvodné kontá.
Facebook dodnes čelí aj obvineniam o zasahovaní do volieb. Prvé pochybnosti sa objavili v súvislosti s kandidatúrou amerického senátora Bernieho Sandersa za prezidenta a senátorky Elizabeth Warrenovej za prezidentku.
Vedúci oddelenia analýzy bezpečnosti spoločnosti Vectra Chris Morales si nemyslí, že najnovší problém Facebooku na iPhonoch predstavuje závažnú hrozbu. „Ide o neškodnú chybu, vďaka ktorej Facebook získa prístup ku kamere. Za žiadnych okolností ich ale nezverejní ani neposkytne prístup iným stranám,“ hovorí Morales.
Ako zabrániť nežiaducemu zapínaniu kamery
Magazín The Verge informuje, že Facebooku sa už podarilo vyriešiť problém s automatickým zapínaním kamery na iPhonoch. Stačí, keď si užívateľ z App Store stiahne najnovšiu verziu aplikácie Facebooku, ktorá už danú chybu neobsahuje.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?