Náhrady stravy: Sú skutočne efektívne?
Náhrady stravy sa stali hitom diétnych stravovacích režimov. Skutočne sa však s nimi dá schudnúť?
Náhrady stavy možno nepatria medzi najpríjemnejšie spôsoby, ako schudnúť, no podľa nového výskumu ide o jeden z najefektívnejších, ktorý vám prinesie výsledky behom krátkeho času. Pri tomto type diéty ľudia namiesto bežných potravín konzumujú špeciálne polievky, koktejly, či tyčinky.
Takmer polovici účastníkov štúdie sa podarilo behom 12 týždňov schudnúť viac ako 15 percent svojej telesnej hmotnosti, keď bežnú stravu vymenili na náhrady. Ľudia pri úplnej náhrade stravy schudli trikrát rýchlejšie ako pri normálnej diéte.
Stravovací režim založený na náhradách stravy znižuje príjem kalórií iba na nevyhnutných 1000 kalórii denne, pričom náhrady majú obsahovať všetky životne dôležité vitamíny a minerály.
Ľudia pri tejto diéte tiež obvykle každý deň vypijú tri litre vody alebo iného nekalorického nápoja. Okrem toho môžu ľudia užívať doplnok s vlákninou, aby zabránili zápche.
Jojo efekt sa nepreukázal
Profesorka Susan Jebbová, prvá autorka štúdie, uviedla:
„V minulosti sme sa obávali, že krátke obdobie rýchleho chudnutia môže viesť k rýchlemu návratu hmotnosti, ale táto štúdia ukazuje, že deväť mesiacov po fáze intenzívneho chudnutia ľudia stratili viac ako trikrát toľko hmotnosti ako ľudia, ktorí dodržiavali konvenčný program chudnutia.“
Štúdia uverejnená v časopise British Medical Journal skúmala 278 ľudí, ktorí buď absolvovali program úplného nahradenia stravy, alebo im lekár stanovil režim na stratu hmotnosti. Výsledky ukázali, že náhrada stravy viedla k strate 10,7 kg hmotnosti. Skupina na bežnej diéte pritom stratila len 3,1 kg.
Podľa profesora Paula Aveyarda ich štúdia potvrdila efektivitu náhrad stravy, preto ich môžu praktickí lekári bezpečne ponúkať v rámci bežnej primárnej starostlivosti.
Diéta založená na náhrade stravy je pre väčšinu ľudí bezpečná, no pre niektorých ľudí s určitými deficitmi nemusí byť vhodná, prečo by sa mali najprv poradiť so svojím lekárom. Táto diéta by sa nemala dodržiavať dlhšie ako 12 týždňov a na jej konci by sa malo postupne zavádzať normálne jedlo.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.