10 psychologických trikov, vďaka ktorým na pohovore zaručene uspejete
- 20:47 22.11.2019
- Bratislava

Excelujte na pohovore vďaka trikom, ktoré vám poradia samotní personalisti a psychológovia.
Byť schopný zaujať na pohovore je vzácna vlastnosť. Už dávno neplatí, že spoločnosti hľadajú ľudí, ktorí sú dobrí len v práci, ktorú budú vykonávať. Personalisti sa na pohovore zameriavajú aj na to, ako uchádzač rozpráva, či vystupuje sebavedome a aké signály vysiela prostredníctvom neverbálnej komunikácie.
Ak chcete z pohovoru vychádzať s dobrým pocitom, zídu sa vám aj niektoré psychologické triky, ktoré vám zaručene pomôžu získať prácu, po ktorej túžite.
1. Neplánujte si pohovor v pondelok alebo piatok
Najideálnejší čas na pohovor je podľa psychológov a personalistov utorok medzi 10. hodinou ráno a 3. hodinou poobede. Pondelok nie je vhodný na uskutočnenie pohovoru jednoducho preto, že ide o pracovne náročný deň a ťažko ho zvládajú aj personalisti. V piatok zas už každý premýšľa nad víkendom, takže ak sa dá, vyberte si termín pohovoru radšej uprostred týždňa.
2. Oblečte sa správne
Zdroj foto: Kaspars Grinvalds/Shutterstock.com
Šaty robia človeka a na pohovore sú často veľavravným znakom toho, o akého kandidáta ide. Modrý alebo hnedý oblek napríklad naznačuje serióznosť. Oranžová je zas farba, ktorá mnohých personalistov odpudzuje.
Ženy by si na pohovor nemali zabudnúť obliecť silonky. Ak si dáte sukňu bez nich, môže to naznačovať frivolnosť. Pomôžu aj vysoké opätky, keďže opticky vyšší ľudia sú z psychologického hľadiska často stotožňovaní s pozíciou lídra.
3. Trik, vďaka ktorému si vás zamilujú
Ľudia majú radšej tých, s ktorými majú niečo spoločné. Využite tento fakt vo svoj prospech aj na pohovore. Aj najprísnejší zamestnávateľ vo svojej firme uprednostní človeka, ktorý sa mu podobá oblečením, záujmami alebo hudobným vkusom.
4. Slová, ktoré by ste nikdy nemali vysloviť
Niektoré slová by na pohovore nikdy nemali vyjsť z úst uchádzača. Personalisti napríklad neobľubujú slová ako „ako“ alebo slovíčka pri váhaní, napríklad „hm“. Takéto preferencie majú zvyčajne starší personalisti po 30-ke, mladší sú v tomto ohľade tolerantnejší.
5. Pozor na úsmev
Zdroj foto: Dean Drobot/Shutterstock.com
Úsmev je zbraň, s ktorou na pohovore treba narábať opatrne. Jeden výskum napríklad ukázal, že zamestnávateľom sa väčšinou nepáčia uchádzači s príliš širokým úsmevom. O človeku, ktorý sa smeje príliš často, si zas myslia, že nie je seriózny.
Jediný druh práce, v ktorej sa od začiatku cení usmievanie, je práca s ľuďmi. Svoj úsmev na pohovore teda môžu vytasiť napríklad záujemcovia o prácu v obchode a predaji.
6. Ako odpovedať na otázky o životopise
Deň bežného personalistu sa nesie v monotónnom duchu. Musí si vypočuť slová niekoľkých uchádzačov, pričom sa zameriava najmä na ich životopisy.
Nebojte sa personalistu vytrhnúť z rutiny a zaujmite vetou „Prezradím vám niečo, čo v životopise nenájdete.“ Garantujeme vám, že tým zachránite aj ten najnudnejší pohovor.
7. Hovorte to, čo chcú počuť
Každý z nás má rád ľudí, ktorí dokážu pozorne počúvať to, čo hovoríme. Výnimkou nie sú ani personalisti. Psychológovia odporúčajú využiť na pohovore takzvané reflektívne počúvanie, ktoré pozostáva z 3 krokov: opakovanie, súhlasenie a dodávanie. Rozhovor by mal vyzerať napríklad takto:
Personalista: „Hľadáme človeka, ktorý bude schopný stráviť 8 hodín v kancelárii od pondelka do piatku a niekedy aj počas víkendov, ktoré sú finančne lepšie ohodnotené.“
Uchádzač: „Inak povedané, budem mať normálny pracovný týždeň a občas odrobím víkendy (opakovanie). S takouto schémou súhlasím (súhlasenie), ale myslím si, že počas týždňa dokážem optimalizovať proces do takej miery, že zamestnanci nebudú musieť vôbec pracovať cez víkendy (dodávanie).
8. Priložte správnu fotografiu
Zdroj foto: Blackregis/Shutterstock.com
Napriek tomu, čo ste si doteraz zrejme mysleli, by ste do životopisu mali vložiť jemne provokatívnu fotografiu. Parížska univerzita totiž tvrdí, že ženy, ktoré k životopisu priložia fotografiu, na ktorej im vidno výstrih, získajú prácu až 19-krát častejšie než tie, ktorým výstrih nevidno.
Toto pravidlo by sa malo vzťahovať na každý druh profesie. Samozrejme, s provokovaním to netreba preháňať.
9. Nemračte sa
Personalisti sa pri rozprávaní väčšinou zameriavajú na tvár uchádzača. Všímajú si najmä oči, nos a ústa. Snažte sa preto uvoľniť svaly v tejto oblasti a určite sa nemračte. Ženy by si pred pohovorom nemali aplikovať priveľa mejkapu.
10. Výsledok ovplyvní aj to, čo robíte počas čakania
Personalisti sa na vás dívajú aj vtedy, keď čakáte na pohovor. Experti preto odporúčajú nerobiť niektoré veci – napríklad telefonovať alebo piť kávu. Mali by ste mať prázdnu pravú ruku, aby ste ju pohotovo dokázali podať pri zoznamovaní. Dovolené je čítanie časopisu alebo stručný rozhovor so sekretárkou.

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí
Opakované dlhodobé státie v mlákach môže poškodiť viaceré časti vozidla, varuje odborník.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.