Vráskavcovi po prvýkrát zmerali tep, vedci ostali v šoku

Vedci sa po prvýkrát podujali k tomu, aby zaznamenali tlkot srdca vráskavca obrovského. Z výsledkov ostali prekvapení.
Vráskavec obrovský je považovaný za najväčšieho živočícha na Zemi a ako sa ukázalo, okrem jeho veľkosti je fascinujúci aj jeho tlkot srdca. Morskí biológovia pri pobreží Kalifornie po prvýkrát zaznamenali srdcový rytmus vráskavca, keď na jeho chrbát pripevnili monitorovacie zariadenie. 9 hodín ho nepretržite sledovali, ako striedavo plní pľúca vzduchom a vydáva sa na lov stoviek rýb pod hladinou.
Monitorovacie zariadenie ukázalo, že srdce vráskavca malo najvyššiu srdcovú frekvenciu 34 úderov za minútu, keď sa vynoril na hladinu. V tých najväčších hĺbkach však mal vráskavec tepovú frekvenciu len dva údery za minútu. Vedci ostali z týchto poznatkov v šoku, pretože zaznamenané čísla boli asi o 30% až 50% menšie ako očakávali.
Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, samotné lovenie rýb môže srdce vráskavca dostať k jeho fyzickým limitom. To môže vysvetľovať, prečo sa na Zemi neobjavilo žiadne väčšie stvorenie ako vráskavec ozrutný.
„Zvieratá, ktoré pôsobia vo fyziologických extrémoch, nám môžu pomôcť pochopiť biologické limity veľkosti,“ uviedol vo vyhlásení vedúci štúdie Jeremy Goldbogen. Inými slovami, kedže srdce vráskavca nedokáže pumpovať krv tak rýchlo pri lovení, nie je možné, aby nejaké väčšie zviera dokázalo rýchlejšie čerpať ešte viac energie.
Výkon srdca obmedzuje veľkosť živočícha
Monitorovacie zariadené pripevnené na chrbte vráskavca ukázalo, že v najnižších hĺbkach každého ponoru srdce veľryby bilo v priemere štyrikrát až osemkrát za minútu, pričom minimum boli iba 2 údery za minútu. Medzi týmito údermi sa aortálna tepna veľryby pomaly sťahovala, aby sa okysličená krv pomaly pohybovala v tele zvieraťa.
Späť na hladine sa srdcová frekvencia vráskavca zrýchlila na 25 až 37 úderov za minútu, čím rýchlo napumpovala krvný obeh zvieraťa dostatočným množstvom kyslíka na podporu ďalšieho hlbokého ponoru. Autori štúdie napísali, že počas týchto rýchlych zastávok na hladine bolo srdce vráskavca blízko k svojim fyzickým limitom, a preto je nepravdepodobné, že by jeho srdce mohlo biť rýchlejšie.
Tento prirodzený srdcový limit môže vysvetľovať, prečo vráskavce obrovské dorastajú do určitej maximálnej veľkosti a prečo na Zemi nikdy neboli žiadne väčšie zvieratá. Keďže väčšie zviera by potrebovalo ešte viac kyslíka na udržanie svojich dlhých hlbokých ponorov pre výživu, jeho srdce by muselo biť ešte rýchlejšie ako vráskavcovo, aby naplnilo telo kyslíkom na hladine.
Podľa autorov štúdie sa to na základe súčasných údajov javí ako nemožné. Vráskavce ozrutné preto majú najsilnejšie pracujúce srdce na Zemi.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.