Vedci testovali darovanú krv. Toto všetko sa v nej našlo
- 20:31 03.12.2019
- Corvallis

Ak sa niekedy ocitnete v situácii, keď budete musieť podstúpiť krvnú transfúziu, počítajte s tým, že okrem krvi prijmete aj ďalšie rôznorodé látky.
Nový nález, ktorý sa našiel v darovanej ľudskej krvi, síce nepredstavuje takmer žiadne riziko pre príjemcu, ale mnohé vypovedá o dobe, v akej žijeme.
Vedci z Oregonskej štátnej univerzity (OSU) testovali vzorky z 18 rôznych balíkov ľudskej krvi pomocou techniky zvanej hmotnostná smektrometria. Tím odborníkov chcel názorne predviesť novú metódu nazerania na vzájomné pôsobenie rastlinných doplnkov stravy a liekov, uvádza štúdia. Pri pozorovaní krvi si ale všimli, že obsahuje množstvo rôznych liečiv.
Vo všetkých vzorkách krvi sa našiel kofeín, niektoré obsahovali látku alprazolam, ktorá sa vo forme lieku podáva pri liečbe úzkosti. V lekárni ju najčastejšie nájdeme pod názvom Xanax. V krvi sa našli aj stopy voľnopredajného lieku na kašeľ dextrometorfánu a lieku na liečenie cukrovky tolbutamidu.
Keďže testovaná vzorka bola relatívne malá, nie je isté, či by sme podobné látky mohli hľadať u väčšiny populácie. „O tom, aký je tento problém rozšírený, sa dá len špekulovať,“ myslí si vedúci Inštitútu Linusa Paulinga na OSU Richard van Breemen.
„Ďalej treba zvážiť aj to, že sme našli len tie lieky, ktoré sme v rámci výskumu hľadali – koľko ďalších, ktoré nehľadáme, sa tam nachádza?“
Zistenia nie sú až také prekvapivé, keďže by sa dalo očakávať, že sa v krvi nájdu stopy toho, čo konzumujete. Zaujímavá je však polemika o tom, či tieto látky vplývajú na pacientov, ktorí prijímajú transfúziu, a či by ich mohli ohroziť. Vedci, ktorí výskum podnikli, si myslia, že touto problematikou by sme sa nemali príliš znepokojovať.
„Kofeín z hľadiska 'kontaminácie' nepredstavuje veľkú hrozbu pre pacientov, hoci môže slúžiť ako dôkaz o tom, v akej spoločnosti žijeme,“ hovorí doktorandka na OSU Luying Chenová. „Ostatné látky by pre pacientov mohli predstavovať problém. Rovnako sú problémom aj pre tých, ktorí tento výskum podnikli, pretože je len ťažké získať čisté vzorky krvi.“
Samozrejme, tieto informácie by vás za žiadnych okolností nemali odradiť od darovania krvi. Odhaduje sa, že viac ako 60 percent krajín na svete trpí nedostatkom potrebnej zásoby krvi, takže aj tá najmenšia obeta pomôže.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?