Ako zistiť, či vašu mačku niečo bolí: Toto si všímajte na jej tvári
- 18:32 07.12.2019
- Svet
Oči sú oknom do duše. Neplatí to len pri ľuďoch, ale aj pri našich štvornohých miláčikoch.
Už od čias Darwina sa ľudstvo zaujíma o to, akým spôsobom zvieratá medzi sebou komunikujú a ako sa snažia komunikovať s nami. Napriek tomu to nie je tak dávno, čo sa vedci prvýkrát bližšie zamerali na systematické štúdium zvieracích tvárí, aby pochopili, ako sa v nich zobrazujú rôzne pocity a nálady.
Väčšina výskumu sa zameriava na zachytenie bolesti zvieraťa prostredníctvom takzvanej „škály grimás“. Táto škála zobrazuje niekoľko obrázkov tvárí zvierat, ktoré sa menia v závislosti od toho, či ich nositeľ nepociťuje bolesť alebo pociťuje miernu až neznesiteľnú bolesť.
Prvým zvieraťom, na ktorom bola škála grimás uplatnená, boli myši. Vedci ju však rýchlo aplikovali aj pri skúmaní emócií domácich zvierat, vrátane koní, zajacov, fretiek, prasiatok, oviec, potkanov a mačiek.
Väčšina z týchto druhov zvierat sa pri bolesti správa podobne a podobné sú aj črty ich tváre pri rôznych stupňoch utrpenia. Takmer každé z nich žmúri oči, mraští nos, sťahuje líca a ústa a ich oči na pohľad vyzerajú menšie.
Ako zistiť, či mačku niečo bolí
Pri analyzovaní výzoru zvieraťa pri pociťovaní rôznych emócií nás brzdí najmä rôznorodosť medzi jednotlivými rasami. Plochá, okrúhla tvár perzskej mačky napríklad vysiela iné signály ako tvár siamskej mačky s veľkými ušami a dlhým nosom.
U mačiek je špecifickým problémom aj ich záhadnosť. Mačky obyčajne nedávajú najavo, že ich niečo bolí alebo sa necítia dobre. Toto správanie do nich vštepili ich predkovia, ktorí sa vyznačovali teritoriálnosťou, samostatnosťou a vycibrenou schopnosťou lovu.
Bolesť si na mačke všimnete len ťažko. Keď ich niečo bolí, niektoré mačky jednoducho zmĺknu, ukryjú sa alebo dokonca robia to, čo inokedy. Ak chcete na svojej mačke spoznať bolesť, bude si to vyžadovať veľkú dávku strpenia a tréning.
Vedci na skúmanie mačacích emócií využili systém automatického strojového učenia. Pomocou neho zhodnotili takmer 1.000 fotiek mačacích tvárí, na ktorých hľadali zmenu tvaru v dôsledku sťahovania a uvoľňovania svalov pred a po rutinnej operácii. Rozdiely potom porovnali a zisťovali znaky, ktoré prezrádzajú bolesť.
Pre určenie bolesti si treba všímať niekoľko kľúčových prvkov na tvári mačky:
- vystreté a viac od seba vzdialené uši
- oblasť úst a líc vyzerá byť menšia a viac sa približuje k nosu a očiam
- zúžené a trochu prižmúrené oči
- mierna zmena tvaru vonkajšej časti uší, pravé ucho je rovnejšie a mierne smeruje k bočnej časti tváre
- nos smeruje nadol smerom k ústam, preč od očí, je mierne naklonený na ľavú stranu tváre
V bežnom živote je ľahké si tieto zmeny v tvári mačky nevšimnúť. Problém by mohol mať napríklad aj zverolekár, ktorý nevie, ako presne vyzerá tvár mačky v stave pokoja. Na druhej strane majitelia mačiek sa môžu v rozoznávaní emócií svojho miláčika zdokonaliť.
Nový prístup k emóciám zvierat by mohol poslúžiť ako základ na posúdenie širšieho spektra emócií a prejavov, a to aj u iných druhov zvierat.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.