5 mýtov o ženskom tele, ktorým veria muži aj ženy
O ženskom tele koluje množstvo mýtov, ktoré majú od reality veľmi ďaleko, no mnohí v ne stále veria. Tu je 5 z nich, ktoré veda úspešne vyvrátila.
Ženy boli oddávna mystériom nielen pre obyčajných mužov ale aj pre vedcov. Výskum sa totiž vždy zameriaval skôr na mužov a prieskumy ukázali, že ženy sú nedostatočne zastúpené aj vo veľkých klinických štúdiách rakoviny, ktorá postihuje obe pohlavia.
Vedci tvrdia, že dôvodom môže byť niekoľko faktorov, od otázok týkajúcich sa starostlivosti o deti až po neochotu výskumných pracovníkov vystaviť ženy v plodnom veku pokusom a liečivám.
V iných oblastiach, kde výskum zdravotných problémov žien chýba, nejde iba o sexizmus. Kolísanie hormónov žien je komplikované a môže skresliť základné zistenia. V posledných rokoch sa však ženám dostáva zvýšená pozornosť. No aj napriek tomu sa na verejnosti šíri veľké množstvo dezinformácií o ženskom tele. Tu je 5 mýtov, na ktoré by ste mali zabudnúť.
Mýtus č.1: Lekár dokáže určiť, či je žena panna
Dokonca aj pri použití 10-násobného zväčšenia lekári nedokážu presne určiť, ktorá žena je panna, uviedlo niekoľko štúdií. Nie je to také jednoduché, ako hľadať dieru v panenskej blane, pretože v hymene je vždy diera. Panenská blana nezakrýva úplne vchod do vagíny a len v zriedkavých prípadoch je uzatvorená, čo má za následok hromadenie krvi v maternici a spôsobuje vážne zdravotné problémy.
Mýtus č.2: Antibiotiká znižujú spoľahlivosť antikoncepčných tabletiek
Riziko zlyhania hormonálnej antikoncepcie je približne 1 percento a nezvyšuje sa pri užívaní drvivej väčšiny antibiotík. Možnou výnimkou je rifampín, antibiotikum predpisované na tuberkulózu. Rifampín znižuje hladiny hormónov na ochranu pred počatím v antikoncepčných tabletkách, no nie je však jasné, či je účinok dostatočne veľký na zvýšenie rizika otehotnenia.
Mýtus č.3: Ženy a muži potrebujú rovnaké množstvo spánku
Prehadzovanie v noci nielenže zhoršuje psychický stav žien, ale tiež vedie k zvýšeniu zápalu a hladín inzulínu. Potvrdila to štúdia z roku 2008 pod vedením Edwarda Suareza na Duke University. Ďalšia štúdia s viac ako 6 000 účastníkmi, ktorú viedli vedci z University of Warwick v roku 2007, zistila, že u žien, ktoré spali päť alebo menej hodín v noci, bola dvakrát vyššia pravdepodobnosť hypertenzie ako u žien, ktoré spali sedem alebo viac hodín. Medzi mužmi sa takýto vzťah nepotvrdil.
Mýtus č.4: Ženy nemôžu otehotnieť počas menštruácie
Aj keď je malá šanca, že žena otehotnie počas menštruácie, nie je to úplne nemožné. Akonáhle sa spermie dostanú do vagíny, dokážu tam prežiť aj týždeň a počkať tak na vajíčko. K ovulácii môže dôjsť krátko po fáze krvácania ženského menštruačného cyklu alebo dokonca počas nej. Metóda načasovania pohlavného styku je preto riziková a môže viesť k nechcenému tehotenstvu.
Mýtus č.5: Menopauza spôsobuje pokles libida
S menopauzou prichádzajú rôzne zmeny, no nemusia nevyhnutne súvisieť so sexom. Prieskum ukázal, že zhruba polovica žien vo veku päťdesiatich rokov má sex niekoľkokrát mesačne. Aj keď návaly horúčav a iné nepohodlie môžu spôsobiť, že ženy dočasne nebudú mať náladu na sex, medzi menopauzou a sexuálnou túžbou neexistuje priama súvislosť.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.