Žene nebilo srdce celých 6 hodín. Potom sa prebrala
- 19:02 10.12.2019
- Barcelona
Žena, ktorej prestalo biť srdce na 6 hodín, sa zotavila iba vďaka šťastnej zhode náhod a usilovnej práci lekárskeho tímu.
Lekári hovoria o najdlhšej zaznamenanej zástave srdca v histórii. O rekord sa zaslúžila 34-ročná Audrey Schoemanová pôvodom z Veľkej Británie a lekársky tím z barcelonskej nemocnice Valla d’Hebrona.
Schoemanovú zastihol infarkt pri túre v Pyrenejskom pohorí na severe Španielska. Predtým však utrpela značné podchladenie, ktoré je čiastočne zodpovedné za jej „vzkriesenie“.
Šťastie v nešťastí
Schoemanová sa spolu s manželom Rohanom vybrala na túru ráno 3. novembra. Ako sama uvádza, z toho rána si nič nepamätá, no jej manžel potvrdil, že ako sa počasie začalo zhoršovať, Audrey sa správala čoraz nepochopiteľnejšie a jej reč strácala súvislosť. Skoro popoludní sa napokon celkom prestala hýbať a upadla do bezvedomia.
Rohan privolal na pomoc nie príliš vzdialených kamarátov, ktorí o 13:36 prvýkrát kontaktovali záchranárov – bezvýsledne. Snežné počasie im neprialo a napriek všetkej snahe sa záchranárom dovolali až o dve hodiny neskôr. V momente, keď bezvládne telo Schoemanovej konečne letecky prevážali do nemocnice, jej teplota nedosahovala viac ako 18 stupňov Celzia. Bežná telesná teplota sa pritom pohybuje okolo 37 stupňov.
Schoemanovej srdce sa napokon celkom zastavilo. Na tento moment si spomína aj ošetrujúci lekár Eduard Argudo: „Zdalo sa, že zomrela, ale vedeli sme, že v kontexte hypotermie mala šancu na prežitie.“
Nemocnica, do ktorej Audrey previeli, našťastie mala k dispozícii zariadenie na extrakorporálnu membránovú oxygenáciu (ECMO). Ide o prístroj, ktorý je schopný udržiavať človeka nažive aj pri nefunkčnom srdci tým, že zaň sám pumpuje krv do tela a okysličuje ju.
Jedinečný prípad Audrey Schoemanovej zaujal aj novinárov
Schoemanová sa dožila prevozu do nemocnice len vďaka hypotermii, ktorá jej zastavila väčšinu telesných funkcií a zabránila tak poškodeniu životne dôležitých orgánov. Ošetrujúci lekár Argudo ďalej hovorí:
„Hypotermia bola síce prvotným dôvodom, pre ktorý mohla Audrey zomrieť, ale nakoniec ju zachránila, pretože u nej nedošlo k poškodeniu žiadneho orgánu, predovšetkým mozgu. Ak by mala takú dlhú zástavu srdca pri normálnej teplote, už by sme jej písali úmrtný list. Ale vedeli sme, že vďaka hypotermii máme šancu na jej záchranu, a tiež vďaka ECMO.“
Prešli hodiny, kým sa telo Schoemanovej, napojené na prístroje, konečne oteplilo. Za tento čas jej stále nebilo srdce. O 21:45 už lekári dosiahli teplotu, ktorá bola vhodná na opätovné naštartovanie jej srdca pomocou defibrilátora. Oživovanie sa podarilo.
Audrey bola aj napriek úspešnému zákroku aj naďalej v kritickom stave. Väčšina jej orgánov sa dlho spamätávala zo šoku a nedostatku kyslíka, ktoré prežili. Po 12 dňoch ju ale bezpečne prepustili z nemocnice. Jedinou nepríjemnou pamiatkou na (ne)prežité ťažkosti sú jej znecitlivené ruky ochromené podchladením.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.