Kimčchi: Tradičný kórejský pokrm, ktorý v sebe skrýva nielen týchto 7 benefitov

Kimčchi je predovšetkým doménou ázijskej kuchyne, ale čoraz častejšie ho možno badať aj v regáloch západných obchodných reťazcov. Pripraviť si ho zvládnete aj sami.
Ak milujete štipľavé jedlá a zároveň nepohrdnete zdravou dávkou probiotík, zoznámte sa s kimčchi. Kimčchi je v podstate ázijská verzia kvasenej kapusty. Rozdiel je v tom, aká kapusta sa pri jeho výrobe používa – obyčajne ide o čínsku kapustu dochutenú cesnakom a čili. Rozdiel možno okrem zloženia badať aj v chuti.
Kimčchi sa rovnako, ako kvasená kapusta, odpradávna využíva pri príprave tradičných jedál. Dodnes slúži ako jednoduchý prostriedok na doplnenie živín a vitamínov, neobsahuje veľa kalórií a prekypuje prospešnými baktériami (probiotikami).
Prečo sa oplatí jesť kimčchi
1. Prospešné pre zdravie čriev
Tak, ako iné kvasené jedlá, aj kimčchi je bohaté na prospešné probiotiká. Konzumácia kimčchi pomáha vyrovnať počet dobrých a zlých baktérií v črevách, čím výrazne prospieva tráveniu a zlepšuje psychiku.
2. Prospešné pre celkovú imunitu
Imunita v mnohom závisí od zdravia tráviacej sústavy, a tak nie je prekvapením, že po zlepšení trávenia nasleduje aj posilnenie imunity.
3. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu
Niekoľko štúdií dokladuje pozitívny vplyv pravidelnej konzumácie kimčchi na znižovanie hladiny „zlého“ (LDL) cholesterolu. Môže za to kapusta, čili, cesnak, pór, ďumbier a prospešné baktérie, ktoré sa v kimčchi nachádzajú.
4. Zlepšuje zdravie srdca
Okrem znižovania hladiny cholesterolu má kimčchi vplyv aj na zdravie srdca. Posilňuje ho najmä uvoľňovaním veľkého množstva antioxidantov do organizmu. Tie pomáhajú stabilizovať poškodené bunky, ktoré zrýchľujú postup ochorení. Vysoký obsah antioxidantov v tele vás chráni pred chronickými ochoreniami, kam zaraďujeme aj problémy so srdcom.
5. Bojuje proti zápalu
Nadmerný alebo chronický zápal v tele je po dlhšej dobe príčinou vzniku ochorení a zhoršenia zdravotného stavu. Probiotiká, aké možno nájsť práve v kimčchi, majú na črevá protizápalový účinok, takže pomáhajú tento proces spomaliť, ak nie celkom zastaviť.
6. Podporuje zdravie mozgu
Za zdravý mozog sa opäť môžete poďakovať probiotikám. Mozog pre bezchybnú činnosť vyžaduje spoluprácu zdravých čriev, s ktorými ho prepája enterický nervový systém.
7. Vie pomôcť aj pri chudnutí
Kimčchi vám síce neukradne prebytočné kilá, ale pri chudnutí vám skvele poslúži ako doplnok zdravého životného štýlu. Keďže neobsahuje veľa kalórií, pri jeho pravidelnej konzumácii sotva priberiete a navyše okrem zdravia dodá jedlu jedinečnú výraznú chuť a rýchlejšie vás zaplní.
Kto by sa mal kimčchi vyhnúť
Pri kvasenej kapuste len málokto hovorí o vedľajších účinkoch, ale kimčchi je rozdielny prípad. Jesť by ste ho nemali, ak ste citliví na korenisté jedlá alebo náchylní na pálenie záhy.
Konzumácia kvasených jedál môže u niektorých zanechať pocit nafúknutého brucha. Pri kimčchi urobíte lepšie, ak si denne doprajete len malú dávku, pretože obsahuje pomerne veľké množstvo sodíka.
Ako si doma pripraviť kimčchi
Každý recept na kimčchi, ktorý nájdete na internete, má svoje špecifiká, ale pre všetky by malo platiť, že sa nezaobídu bez čínskej kapusty, soli, vody, cesnaku, ďumbiera, cukru, rybacej omáčky, čili papričiek, bielej reďkovky a jarnej cibuľky.
Na začiatok si treba nakrájať na menšie kusy kapustu a zmiešať ju s ostatnými prísadami. Zmes pevne uzavrite do fľaše na zaváranie a niekoľko dní nechajte kvasiť pri izbovej teplote. Hotové kimčchi skladujte v chladničke. Inšpirovať sa môžete aj týmto receptom:
Kimčchi môžete využiť pri príprave šalátov a zeleninových jedál. Hodí sa aj do polievok a k ryži alebo vajciam. Gurmáni ho môžu v malých množstvách jesť aj samé.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.