V tomto veku podľa vedcov nachádzame zmysel života
- 19:25 14.12.2019
- San Diego

Ak sa vám ešte nepodarilo prísť na to, aké je vaše poslanie na tomto svete, nezúfajte. Zrejme ste len nedospeli do veku, v ktorom to pochopí väčšina z nás.
Či už svoje šťastie nájdete v rodine, priateľoch, kariére alebo niečom celkom inom, je veľmi pravdepodobné, že svoj zmysel života spoznáte najskôr v 60-ke.
Vedci sa pýtali na spokojnosť so životom 1.000 Američanov vo veku od 21 po viac ako 100 rokov. Prišli na to, že najspokojnejší z nich sa nachádzali niekde uprostred v rámci tohto rozhrania.
Vďaka poznaniu zmyslu života sa väčšina ľudí v strednom veku cítila fyzicky a psychicky zdravšie a bola u nich oveľa nižšia pravdepodobnosť predčasného úmrtia. Ako dodávajú vedci, ktorí výskum podnikli, medzi zdravím a zmyslom života existuje „intímne prepojenie“.
Výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Diegu si myslia, že nevedomosť o zmysle života pretrvávajúca do vysokého veku vás môže ukrátiť o roky života.
Ako hovorí profesor psychiatrie a neurológie Dilip Jeste, „mnohí sa na zmysel života pozerajú z filozofického uhla pohľadu. Zmysel života sa ale spája s lepším zdravím, pohodou a pravdepodobne aj dlhovekosťou. Tí, ktorí poznajú zmysel života, sú šťastnejší a zdravší ako ostatní.“
Úlohou 1.000 účastníkov v rámci štúdie bolo zhodnotiť pravdivosť tvrdení ako „Hľadám zmysel alebo poslanie svojho života,“ alebo „Objavil/a som zmysel života, ktorý ma napĺňa.“
Tí, ktorí uznali, že už našli svoj zmysel života, prekypovali lepším fyzickým a psychickým zdravím ako tí, ktorí svoje poslanie stále nenašli. Neustále hľadanie zmyslu života sa dokonca údajne spája s horším mentálnym rozpoložením a kognitívnymi funkciami mozgu.
Podľa štúdie zverejnenej v Žurnále klinickej psychiatrie sa všetko láme v 60-ke. Ľudia v tomto veku najčastejšie uvádzali, že našli svoj zmysel života a že ho už nehľadajú.
„V mladosti, keď máte okolo 20-ky, si ešte nie ste istí svojou kariérou, životným partnerom alebo tým, kým v skutočnosti ste. Svoj zmysel života stále hľadáte,“ hovorí Jeste.
„Po dovŕšení 30-ky, 40-ky a 50-ky už máte jasnejšie vo vzťahoch, možno ste už zosobášení a máte rodinu, a možno sa vám už podarilo stanoviť si kariérny cieľ. Hľadanie zmyslu v našich životoch stráca miesto.“
Po 60-ke sa však všetko mení, pokračuje Jeste. Väčšina Američanov odchádza do dôchodku vo veku 60-65 rokov a opúšťanie práce môže mať negatívny dopad na zmysel života, o ktorom si do tohto času mysleli, že ho už našli.
„Ľudia odchádzajúci do dôchodku strácajú identitu. Stretávajú sa so zdravotnými problémami a čoraz častejšie im umierajú blízki príbuzní a priatelia. Títo ľudia znova začínajú hľadať zmysel života, pretože všetko, čo raz dosiahli, sa zmenilo.“
Vedecký tím v budúcnosti plánuje preskúmať aj ďalšie aspekty života, ako je múdrosť, osamelosť a súcit, ktoré by mohli mať vplyv na zmysel života. „Toto vedecké pole zažíva významné časy, keď pomocou vedy hľadáme odpovede na najhlbšie životné otázky,“ uzatvára Jeste.

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?

Ochráňte auto pred vtáčím trusom: Toto použite po umývaní
Ako docieliť vyššiu odolnosť auta voči vtáčiemu trusu? Pomôže lacná pomoc z domácnosti.