Na nočnej oblohe bude možné už dnes pozorovať meteorický roj
Od utorka do 26. decembra bude na oblohe činný meteorický roj U Midy alebo Ursidy, pričom maximum padajúcich hviezd bude možné pozorovať deň pred Štedrým dňom, teda v pondelok 23. decembra. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.
Meteorický roj bol objavený 22. decembra 1945 na Skalnatom plese astronómom Antonínom Bečvářom a jeho spolupracovníkmi. „Radiant leží blízko Polárky. Pri objave počas štvrť hodiny okolo maxima bola frekvencia 88 meteorov za hodinu. V ďalších rokoch boli frekvencie na úrovni 15 percent roka, kedy bol roj objavený. Za uplynulých päť rokov intenzita roja opäť narastá,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
Roj súvisí s periodickou kométou Tuttle, ktorej obežná dráha je v trvaní 13,6 roka. Najhustejší oblak meteoroidov je na dráhe presne oproti kométe. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy kométy je až 15 miliónov kilometrov. V maxime je možné vidieť približne desať meteorov za hodinu.
Žilinka: Prístup KP Prešov v trestnej veci Andreja Kisku bol vysoko profesionálny
Krajská prokuratúra Prešov v trestnej veci exprezidenta Andreja Kisku podľa Žilinku prispela k posilneniu dôvery verejnosti v právny štát i k orgánom prokuratúry.
ŠVPS SR stiahla z predaja nebezpečnú zeleninu
Vo vzorke zeleniny bola potvrdená Salmonella.
Nehoda pri krematóriu: Auto zrazilo ženu pri inom vozidle
Na parkovisku došlo k dopravnej nehode.
V týchto úsekoch ciest je potrebné rátať s kolónami a dlhším zdržaním
Nápor motoristov vo štvrtok podvečer spôsobuje zdržanie a kolóny na viacerých úsekoch slovenských ciest. Informuje o tom Zelená vlna STVR.
Polícia pátra po nezvestnom Nikolasovi
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom chlapcovi.