Merkelová rokovala s firmami a odbormi o imigrácii kvalifikovaných pracovníkov
- 12:00 17.12.2019
- Berlín

Berlín si od zákona sľubuje riešenie súčasného problému nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily vo viacerých odvetviach nemeckého hospodárstva.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová rokovala tento týždeň so zástupcami zamestnávateľov a odborov o zákone, ktorý by mal zvýšiť prílev kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia.
„Takýto zákon je nevyhnutný,“ povedala Merkelová v pondelok (16.12.) po stretnutí so zamestnávateľmi a odborármi. Nový zákon by mal vstúpiť do platnosti 1. marca budúceho roka a uľahčiť kvalifikovaným pracovníkom z krajín mimo Európskej únie prisťahovať sa a zostať žiť v Nemecku.
Kancelárka v tejto súvislosti poukázala na stále tvrdšiu konkurenciu vo svete pri lákaní kvalifikovanej pracovnej sily zo zahraničia. Nemecko podľa nej musí ponúknuť atraktívne pracovné podmienky. Na stretnutí s odborármi a zástupcami zamestnávateľov Merkelová diskutovala o možnostiach urýchlenia procesu vybavovania víz, zlepšenia výučby nemeckého jazyka a uznávania kvalifikácie získanej mimo Nemecka.
„Nie je to o tom, že len vy (zástupcovia hospodárstva, pozn. red.) hľadáte vo svete odborníkov. V tejto oblasti je veľký konkurenčný boj, to znamená, že aj my musíme ponúknuť atraktívne pracovné podmienky, a tiež atraktívne spoločenské prostredie,“ doplnila Merkelová.
Podľa ministra hospodárstva Petra Altmaiera je dôležitá integrácia a tá je jednoduchšia, ak napríklad pracovník už pri príchode do Nemecka ovláda jazyk, prípadne má vhodnú kvalifikáciu. „Chceme ísť inovatívnymi cestami. Potrebných odborníkov chceme nielen nájsť, ale podľa možnosti, bez čo najmenších byrokratických prieťahov ich dostať na nové pracovné miesta,“ dodal.
Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily je pre mnohé nemecké firmy čoraz väčším problémom. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Nemecká priemyselná a obchodná komora (DIHK), až 56 % z oslovených nemeckých podnikov uviedlo, že práve nedostatok kvalifikovaných pracovníkov predstavuje pre ich biznis najväčšie riziko. Tretina z firiem, ktoré komora oslovila, v posledných rokoch aj prijala pracovníkov zo zahraničia, či už z krajín EÚ alebo mimo nej.
V minulých rokoch Merkelovej CDU sprísnila politiku v oblasti imigrácie najmä v obave z rastúceho vplyvu Alternatívy pre Nemecko (AfD), krajne pravicovej strany, ktorá ostro kritizuje Merkelovej politiku otvorených dverí počas utečeneckej krízy v rokoch 2014 a 2015.
AfD kritizuje aj nové plány nemeckej vlády. Podľa Alice Weidelovej z AfD je pre Nemecko omnoho dôležitejšie urobiť všetko preto, aby kvalifikovaní Nemci neodchádzali do zahraničia. Varovala, že Nemecko môže chcieť zákonom prilákať kvalifikovaných zahraničných pracovníkov, môže sa však stať, že namiesto toho prídu „poberatelia sociálnych dávok“.

Richard Takáč: Dobytok v Plaveckom Štvrtku začnú likvidovať pravdepodobne v stredu
Dobytok na farme v Plaveckom Štvrtku v okrese Malacky začnú pre nákazu slintačky a krívačky likvidovať pravdepodobne v stredu (2. 4.).

Richard Takáč: Slintačku a krívačku potvrdili na ďalšej farme, tentoraz na Záhorí
Slintačku a krívačku potvrdili na ďalšej farme, tentoraz v okrese Malacky na Záhorí.

Je mi jedno, ak sa ceny áut kvôli clám zvýšia, tvrdí Trump
Americký prezident Donald Trump v sobotu vyhlásil, že mu „môže byť jedno“, ak zahraničné automobilky zvýšia ceny áut pre Američanov po zavedení ciel v USA.

Ďalšie ohnisko slintačky a krívačky zatiaľ nepribudlo, uviedol Takáč
Na Slovensku nepribudlo k štyrom doterajším žiadne ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky.

KDH žiada v súvislosti so SLAK odvolanie hlavného veterinárneho lekára Chudého
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie vyzýva ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča, aby v súvislosti so šírením slintačky a krívačky odvolal hlavného veterinárneho lekára SR Martina Chudého.