Claude Debussy kúzlil snové melódie, ktoré očarili veľa žien
- 10:43 22.08.2013
- BRATISLAVA
Pred 151 rokmi prišiel vo francúzskom Saint-Germain-en-Laye na svet výnimočný hudobný skladateľ, ktorého narodenie si vo štvrtok pripomína animáciou vo svojom vyhľadávači i Google.
Rodičia, ktorí vlastnili obchod s keramikou, ho nazvali Achille Claude Debussy. Vtedy ešte netušili, že dali svetu jedného z najvýznamnejších skladateľov 20. storočia.
Claudov talent na hru na klavíri objavili, keď mal deväť rokov. Na jeseň v roku 1872, teda už ako desaťročný, nastúpil na parížske konzervatórium, kde študoval klavír a hudobnú skladbu.
Debussyho život bol poznačený mnohými turbulenciami, ktoré sa odrazili aj v jeho tvorbe. Hoci pochádzal z chudobného parížskeho prostredia, svet luxusu mu ukázali bohaté ženy, ktoré si ho obľúbili. Pod svoj patronát ho vzala ruská milionárka Nadežda Filaretovna von Meck. Počas prázdnin na konzervatóriu s ňou cestoval po jej európskych rezidenciách a hrával klavírne duety s ňou a jej deťmi.
V Paríži bol v tom čase však zamilovaný do Blanche Vasnier, krásnej mladej ženy architekta. Táto láska sa stala veľkou inšpiráciou pre jeho tvorbu, a z tohto obdobia pochádza i jedna z jeho najznámejších skladieb, Clair de Lune, ktorá sa objavila aj v animácii Google.
Emocionálne ním zatriasli aj samovraždy niektorých blízkych žien, ktorých mal počas rokov neúrekom. Život si vzala jedna z jeho mileniek, Gabrielle Dupont, a do brucha si po rozvode strelila jeho prvá žena, krajčírka Rosalie Texier. Myšlienky na samovraždu prenasledovali aj samotného skladateľa.
V roku 1905 sa Debussymu narodila nemanželská dcéra, Claude-Emma, prezývaná Chouchou. I táto udalosť mala na skladateľovu tvorbu veľký vplyv, najmä v diele Children's Corner a v mnohých ďalších deťmi inšpirovaných skladbách. Matka Chouchou, Emma Bardac, sa následne stala Debussyho ďalšou manželkou.
Claude Debussy si vytvoril aj svoje alter-ego, ktoré nazýval Monsieur Croche a viedol s ním debaty o povahe umenia a hudby. Veľkým vzorom pre tvorbu Claudea Debussy bol nemecký skladateľ Richard Wagner i práca ruských skladateľov Alexandra Borodina a Modesta Musorgského. Jeho diela sú však spájané aj so symbolistickými básnikmi a impresionistickými maliarmi.
Claude Debussy by sa pravdepodobne stal i jedným z vedúcich predstaviteľov hudby obdobia od prvej svetovej vojny, ak by jeho život predčasne neskončila zákerná rakovina, ktorej podľahol v roku 1918. Svetu však stihol zanechať množstvo svojich výnimočných skladieb, ako napríklad Prélude à l’après-midi d’un faune či opery Pelléas et Mélisande a La Mer a nezmazateľne sa tak zapísať do dejín hudby.
Informácie pochádzajú zo stránok debussy.fr a britannica.com.
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.
Desaťtisíce ľudí protestovali v Belehrade proti vláde
Desaťtisíce ľudí protestovali v nedeľu na námestí Slavija v centre srbského hlavného mesta Belehrad proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.
Putin reaguje na útok Ukrajincov: Budú vystavení skaze
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu prisľúbil viac "skazy" pre Ukrajinu v odvete za sobotňajší útok na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu.