Táto chyba pri jedení môže za to, že vás stále nafukuje
Nafukovanie brucha je bežný tráviaci problém, ktorý postihuje okolo 15 až 30 percent populácie. K nafukovaniu dochádza z viacerých dôvodov, ku ktorým patrí aj táto chyba pri jedení.
Nafukovanie je fyzickým príznakom nedostatočného trávenia, ku ktorému dochádza z niekoľkých možných dôvodov. K nafukovaniu často dochádza vplyvom rýchleho jedenia, kvôli ktorému je mozgu neskoro vyslaný signál o tom, že sa cítime byť sýti.
K nafukovaniu prispieva aj bežný zlozvyk, ktorého sa dopúšťame pri jedení. Podľa špecialistov by sa nepríjemnému pocitu dalo zabrániť, ak by sme sa pri jedení sústredili výlučne na jedlo – to znamená nejesť pri televízore, popri práci alebo cestou niekam.
Trávenie sa podľa niektorých začína ešte predtým, ako vložíme do úst prvé sústo. Pohľad na jedlo, jeho vôňa a chuť spoločne ovplyvňujú chod mozgu, ktorý reaguje trávením. Sústredením sa na odlišné veci tento proces spomaľujeme, čo môže viesť aj k nafukovaniu.
Nedostatočné prežúvanie
K nafukovaniu prispieva aj nedokonale požuté jedlo. Žutie pomáha mechanicky spracovať jedlo a uvoľniť tráviace hormóny v slinách. Ak tento krok podceníme, vyvíjame zbytočný tlak na ďalšie časti tráviacej sústavy a jedlu môže dlhšie trvať, kým prejde cez črevá.
Vo všeobecnosti platí, že by sme každé sústo mali požuť aspoň 20-krát pred prehltnutím.
Žuvačka
Žutie žuvačky môže tiež vyvolať zbytočné príznaky nafukovania. Pri tejto činnosti totiž „prehĺtate“ nadbytočný vzduch, ktorý sa zasekáva v žalúdku a črevách. Okrem toho netreba zabúdať na to, že žuvačky bez cukru často obsahujú umelé sladidlá, ktoré sa u niektorých ľudí ťažšie trávia, a teda podporujú nafukovanie.
Dehydratácia
Dehydratované telo zadržiava tekutiny, následkom čoho sa môžete cítiť nafúknuto. Dehydratácia a nerovnováha elektrolytov spomaľuje trávenie a telo sa tento proces snaží zvrátiť tým, že v sebe zadržiava zbytkovú vodu.
Stres
Negatívnym účinkom stresu sa nevyhne ani tráviaca sústava. Vplyvom stresu dochádza k oslabenej produkcii žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov, čo má negatívny dopad na črevné baktérie. Vplyvom stresu tak môže dôjsť aj k nafukovaniu.
Stres dokážete zahnať napríklad cvičením, meditáciou, jogou alebo rozhovorom so špecialistom.
Neskoré večere
Ľudia sa k večeri dostávajú čoraz neskôr. Je pravda, že týmto zlozvykom získate viac času na prácu, ale jedením krátko pred spaním opäť vystavujete tráviacu sústavu zbytočnej záťaži.
Alergie
Nafukovanie je jedným z hlavných príznakov alergie na niektoré jedlá, intolerancie a citlivosti na ne. Medzi najčastejších škodcov pritom patria mliečne výrobky a výrobky s obsahom lepku. K zápche a nafukovaniu môže dôjsť aj u ľudí, ktorým nediagnostikovali alergiu, ale sú na niektorý druh jedla citliví.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.