Ako v skutočnosti pôsobí horká dyňa na rakovinu
Doplnky stravy s extraktom z horkej dyne získavajú na popularite. Dokážu však ovplyvniť riziko rakoviny?
Horká dyňa alebo tiež označovaná ako horká uhorka, je rastlina pochádzajúca z juhoindického štátu Kerala. Táto rastlina je príbuzná uhorke aj cukete a tradične pomáha liečiť veľa zdravotných problémov. Postupne si získava na popularite ako prírodný prostriedok proti cukrovke. No mohla by byť táto zelenina účinná aj v boji proti rakovine?
Ratna Rayová z Univerzity Saint Louis v Missouri a jej kolegovia sa rozhodli preskúmať účinky horkej dyne a dospeli k zaujímavým záverom. Pri pokusoch na myšiach sa extrakt z tejto rastliny ukázal ako účinný pri prevencii rastu a šírenia rakovinových nádorov.
Vedci informujú o svojich zisteniach v štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Cell Communication and Signaling. V predbežnej štúdii sa rozhodli otestovať výťažok z horkej dyne na rôznych typoch rakovinových buniek, vrátane rakovinových buniek prsníka, prostaty a rakoviny hlavy a krku.
Extrakt z horkej dyne zabraňuje šíreniu rakoviny
Laboratórne testy ukázali, že extrakt zastavil replikáciu týchto buniek, čo naznačuje, že by mohol byť účinný pri prevencii šírenia rakoviny. Pri ďalších experimentoch s použitím myšacích modelov vedci zistili, že rastlinný extrakt je schopný znížiť výskyt rakoviny jazyka.
Vo svojej novej štúdii sa tím vedcov pokúsil zistiť, vďaka čomu dokáže horká dyňa bojovať proti rakovinovými bunkami. Na myšiach skúmali mechanizmus, ktorým extrakt horkého melónu interagoval s nádormi rakoviny úst a jazyka.
Zistili, že extrakt interagoval s molekulami, ktoré umožňujú glukóze (jednoduchý cukor) a tuku cestovať po tele a tak kŕmia rakovinové bunky. Narušením týchto dráh extrakt horkého melónu v podstate zastavil rast rakovinových nádorov a dokonca to viedlo k smrti niektorých rakovinových buniek.
„Všetky štúdie na zvieracích modeloch, ktoré sme uskutočnili, nám dávajú podobné výsledky, približne 50-percentné zníženie rastu nádorov,“ uviedla Rayová.
Foto: grafvision/Shutterstock.com
Zatiaľ nie je jasné, či by sa dal podobný účinok pozorovať u ľudí, no Rayová a jej tím majú teraz v pláne to bližšie preskúmať.
„Naším ďalším krokom je vykonanie pilotnej štúdie u ľudí s rakovinou s cieľom zistiť, či má horká dyňa klinické prínosy a či je ďalšou sľubnou terapiou v porovnaní so súčasnou liečbou,“ poznamenáva.
Rayová je presvedčená, že ak už nič iné, tak je horká dyňa aspoň zdravou súčasťou stravy. „Niektorí ľudia si každý deň dajú jablko, ja by som si dala horkú dyňu. Mám rada jej chuť,“ hovorí.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.