Rakovina nosovej dutiny a prinosových dutín: 3 varovné príznaky
Príznaky rakoviny sa u každého postihnutého líšia v závislosti od toho, ktorá časť tela je napadnutá a do akej miery. Ľudia často prehliadajú rakovinu v oblasti nosu, ktorú charakterizujú tieto 3 príznaky.
Rakovina je pomenovanie pre niekoľko ochorení, ktoré vznikli v dôsledku nekontrolovaného množenia buniek napádajúcich a ničiacich funkčné tkanivá.
Rakovina sa často šíri z jednej oblasti organizmu do celkom inej a jej liečba je vysoko závislá od toho, v akom štádiu sa ju podarí diagnostikovať. Rozoznanie prvotných príznakov je preto vždy kľúčové.
Jednou z oblastí, ktoré ľudia pri rakovine často prehliadajú, je nos. V jeho oblasti môže dôjsť k vzniku dvoch druhov rakoviny, a to rakoviny nosovej dutiny a rakoviny prinosových dutín. Ide o ojedinelý typ rakoviny, ktorý postihuje najmä mužov po 40-ke.
Rakovina nosovej dutiny a prinosových dutín sa líši od rakoviny, ktorá postihuje nosohltan. Medzi jej tri najvýraznejšie prejavy patrí:
- dlhodobo zapchatý nos
- tlak alebo bolesť v oblasti za nosom alebo v ďasne
- krvácanie pri vyprázdňovaní nosa
Tieto príznaky sa často podobajú na menej vážne ochorenia, ako je prechladnutie a zápal prinosových dutín. Jediným rozdielom je to, že v prípade rakoviny pretrvávajú aj niekoľko týždňov, prípadne mesiacov.
Liečba
Rozsah a intenzita liečby rakoviny prinosových dutín a nosovej dutiny záleží od polohy a štádia nájdeného tumoru. Liečba zvyčajne zahŕňa:
chirurgické odstránenie tumoru – buď ide o otvorenú operáciu alebo vyoperovanie nádoru cez nosnú dierku;
rádioterapia – na usmrtenie rakovinových buniek, zmenšenie nádoru pred operáciou alebo zničenie kúskov nádoru, ktoré sa nepodarilo vyoperovať, sa využíva radiácia;
chemoterapia – na zmenšenie alebo spomalenie rastu nádoru, prípadne zníženie rizika návratu rakoviny, sa využívajú liečivá.
Liečba je obvykle úspešnejšia v prípade rakoviny nosovej dutiny ako v prípade rakoviny prinosových dutín.
Rizikové faktory
Jedným z hlavných rizikových faktorov rakoviny nosovej dutiny a prinosových dutín je fajčenie. Zvýšenému riziku rakoviny čelia aj zamestnanci niektorých povolaní, ktorí pravidelne prichádzajú do kontaktu s nebezpečnými chemikáliami a prachom. Odhaduje sa, že dokonca až tretina prípadov rakoviny nosovej dutiny a prinosových dutín súvisí s výkonom povolania.
Najväčšiemu riziku sú vystavení zamestnanci, ktorí prichádzajú do kontaktu s týmito látkami:
drevný prach (tesári, výrobcovia nábytku, piliari);
prach z kože (výrobcovia obuvi);
chróm (používa sa pri výrobe chirurgickej ocele, textílií, plastov a kože, v Európe je jeho používanie a spracovanie obmedzené);
nikel (používa sa pri výrobe chirurgickej ocele);
formaldehyd (priemyselná chemikália, ktorá sa používa pri výrobe ďalších chemikálií, stavebných materiálov a výrobkov do domácnosti);
textilné vlákna (zamestnanci textilného priemyslu).
Medzi ďalšie rizikové faktory rakoviny nosovej dutiny a prinosových dutín patrí aj prítomnosť ľudského papilomavírusu (HPV). Práve ten je príčinou každého piateho prípadu rakoviny nosovej dutiny či prinosových dutín.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.