Tento druh oleja na varenie spôsobuje genetické zmeny v mozgu
Bežne používaný olej podľa nových zistení ovplyvňuje hypotalamus, časť mozgu, kde sa odohráva množstvo kritických procesov.
Konzumácia bežne používaného sójového oleja vedie nielen k obezite a cukrovke, ale môže mať vplyv aj na neurologické stavy, ako je autizmus, Alzheimerova choroba, úzkosť a depresia. K týmto záverom dospeli vedci z University of California - Riverside (UCR).
V štúdii uskutočnenej na myšiach vedci pozorovali výrazné účinky sójového oleja na hypotalamus, oblasť mozgu, kde dochádza k mnohým kritickým procesom. Výskumný tím objavil takmer 100 génov produkovaných v hypotalame, vrátane oxytocínu, známeho ako hormón lásky, ktoré boli poznačené konzumáciou sójového oleja.
„Hypotalamus reguluje telesnú hmotnosť prostredníctvom vášho metabolizmu, udržuje telesnú teplotu, je rozhodujúci pre reprodukciu a fyzický rast, ako aj pre vašu reakciu na stres,“ uviedla Margarita Curras-Collazová, vedúca autorka štúdie uverejnenej v časopise Endocrinology.
Výskumný tím zatiaľ neurčil, ktoré chemikálie v oleji sú zodpovedné za zmeny v hypotalame. „Vylúčili však dvoch kandidátov. Nie je to kyselina linolová, pretože aj modifikovaný olej spôsobil genetické poruchy; nie je to ani stigmasterol, látka podobná cholesterolu, ktorá sa prirodzene vyskytuje v sójovom oleji,“ uvádza sa v štúdii.
Ľudia by mali obmedziť konzumáciu sójového oleja
Identifikácia zlúčenín zodpovedných za negatívne účinky je dôležitou oblasťou pre budúci výskum tímu. „To by mohlo v budúcnosti pomôcť navrhnúť zdravšie oleje,“ uviedla Poonamjot Deolová, prvá autorka štúdie.
„Ak je tu jedna správa, ktorú by si mali ľudia odniesť, tak je to táto: znížte spotrebu sójového oleja,“ dodala Deolová. Tím porovnával myši kŕmené tromi rôznymi stravami s vysokým obsahom olejov: sójový olej, modifikovaný sójový olej s nízkou hladinou kyseliny linolovej a kokosový olej.
Veria, že tento objav by mohol mať dopad nielen na energetický metabolizmus, ale aj na správne fungovanie mozgu a choroby, ako je autizmus alebo Parkinsonova choroba.
Rovnaký výskumný tím v roku 2015 zistil, že sójový olej u myší vyvoláva obezitu, cukrovku, inzulínovú rezistenciu a stukovatenú pečeň. Potom v štúdii z roku 2017 tá istá skupina vedcov preukázala, že ak je sójový olej modifikovaný, aby mal nízku hladinu kyseliny linolovej, tak prináša menšie riziko obezity a inzulínovej rezistencie.
Sójové produkty nemusíte vynechávať
Tím uviedol, že zistenia sa týkajú iba sójového oleja, nie iných sójových výrobkov alebo iných rastlinných olejov. Ako uvádza Frances Sladeková, toxikologička na UCR a profesorka bunkovej biológie:
„Nevyhadzujte tofu, sóju, edamam ani sójovú omáčku. Mnoho sójových výrobkov obsahuje iba malé množstvo oleja a veľké množstvo zdravých zlúčenín, ako sú esenciálne mastné kyseliny a bielkoviny“.
Táto štúdia využívala samce myší. Pretože oxytocín je taký dôležitý pre zdravie matiek a podporuje väzbu matka-dieťa, podobné štúdie sa musia vykonať s použitím samíc myší.
Kokosový olej, ktorý obsahuje nasýtené tuky, spôsobil len veľmi málo zmien v hypotalamických génoch.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.