• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 1.4.2025Meniny má Hugo
10°Bratislava

Zaznamenali druhý prípad vtáčej chrípky v SR, v obci Cífer v drobnochove

  • 13:50 20.01.2020
  • Bratislava
Zaznamenali druhý prípad vtáčej chrípky v SR, v obci Cífer v drobnochove

Na území SR sa zaznamenal už druhý prípad vtáčej chrípky.

Obe nákazy boli diagnostikované v drobnochove hydiny. Prvá v obci Zbehy, okres Nitra, a druhá v obci Cífer, okres Trnava. Informoval o tom Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Agrorezort vyzýva chovateľov na obozretnosť a upozorňuje ich na zavedenie preventívnych opatrení. Vtáčiu chrípku totiž zaznamenali aj v susednom Poľsku, Maďarsku a Českej republike.

"Vtáčia chrípka aktuálne ohrozuje všetky krajiny V4. Najprv bola zaznamenaná koncom decembra minulého roka v Poľsku, začiatkom januára tohto roka na Slovensku, ihneď na to v Maďarsku a minulý týždeň ohlásili výskyt aj v Českej republike. Vzhľadom na ročné obdobie, klimatické zmeny a migráciu vtáctva je nevyhnutné zvýšiť obozretnosť. Oba prípady boli zaznamenané u drobnochovateľov. Je preto dôležité, aby chovatelia zaviedli preventívne opatrenia a boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní. Najväčšie riziko je však tam, kde domáca hydina môže prísť do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).

Hrežík pripomenul, že nákaza vtáčej chrípky bola začiatkom januára 2020 diagnostikovaná u drobnochovateľa hydiny v obci Zbehy. Druhý potvrdený prípad aviárnej influenzy (AI), inak nazývanej ako „vtáčia chrípka“, sa zaznamenal v obci Cífer. V tomto druhom prípade ide znova o súkromného úžitkového drobnochovateľa. Konkrétnejšie ide o chov nosníc (19 kusov) na produkciu vajec na vlastnú spotrebu. Chov bol umiestnený v zadnej časti dvora rodinného domu, kde mali nosnice voľný výbeh a neboli zabezpečené proti kontaktu hydiny s voľne žijúcim vtáctvom. Prvý úhyn troch nosníc zistil majiteľ 15. januára, ďalšia nosnica uhynula 16. januára.

Chovateľ podľa Hrežíka skutočnosť ohlásil na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) Trnava, ktorá následne odobrala uhynuté nosnice a zaslala ich na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Zvolene. To pozitívny výsledok následne potvrdilo. Zvieratá sa v chove už nenachádzajú, všetky boli usmrtené a v chove sa realizuje dezinfekcia a čistenie chovného priestoru hydiny.

Hrežík zdôraznil, že SR aktuálne postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, ktorý zodpovedá aktuálnej európskej a slovenskej legislatíve. V rámci plánu sa vykonáva epizootologické šetrenie a nariaďujú sa preventívne opatrenia. Miestne príslušná RVPS v Trnave nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy v ochrannom pásme s polomerom 3 kilometre (km) okolo ohniska a v pásme pozorovania s polomerom 10 km okolo ohniska. Opatrenia naďalej platia aj v pásmach okolo obce Zbehy.

Výskyt vtáčej chrípky bol jeho slov v chove hydiny na území SR naposledy zaznamenaný v období decembra 2016 až marca 2017, keď bolo na Slovensku identifikovaných celkom 11 ohnísk nákazy u drobnochovateľov a chovateľov vtákov, chovaných v zajatí, a 58 pozitívnych prípadov u voľne žijúceho vtáctva. Výskyt u voľne žijúceho vtáctva sa evidoval aj v marci 2018. Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý sa potvrdil koncom roka 2019 aj v susednom Poľsku. Vtáčiu chrípku nedávno zaznamenali aj v Maďarsku a Českej republike.

Agrorezort vyzýva chovateľov, aby boli mimoriadne obozretní. Je mimoriadne dôležité zabrániť kontaktu voľne žijúcich vtákov s chovanou hydinou. Hydinu treba kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý dostatočne bráni prilietavaniu voľne žijúcich vtákov a zamedzuje kontakt voľne žijúcich vtákov s krmivom a vodou určenou pre hydinu. Mimoriadne dôležité je bezodkladne oznámiť príslušnému orgánu veterinárnej správy akékoľvek klinické príznaky vtáčej chrípky u hydiny. U ľudí je dôležité pri nájdení uhynutých vtákov nedotýkať sa kadáveru, pričom rezort upozorňuje, že môže ísť aj o voľne žijúce vtáctvo. Dôležité je tiež správne používať osobné ochranné pomôcky a dodržiavať hygienické návyky.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Vláda namiesto adresnej energopomoci chce zbierať citlivé údaje

SaS: Vláda namiesto adresnej energopomoci chce zbierať citlivé údaje

DNES - 21:56Ekonomické

Vláda zlyháva v energopomoci, namiesto adresnej pomoci chce zbierať citlivé údaje. Upozornila na to v utorok opozičná Sloboda a Solidarita.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu brokolicu

Obchodný reťazec sťahuje z trhu brokolicu

DNES - 21:51Ekonomické

Zákazníci by mali zeleninu vrátiť v predajni.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt, zákazníci ho musia prestať používať

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt, zákazníci ho musia prestať používať

DNES - 21:05Ekonomické

Výrobok z obľúbeného reťazca obsahuje zdraviu škodlivé látky.

Nové americké clá začnú podľa Bieleho domu platiť okamžite po ich oznámení

Nové americké clá začnú podľa Bieleho domu platiť okamžite po ich oznámení

DNES - 19:34Ekonomické

Nové clá na dovoz tovarov do USA vstúpia do platnosti okamžite po tom, ako ich v stredu (2. 4.) predstaví americký prezident Donald Trump.

Firmy ponúkajú v inzerátoch nižšie mzdy, odmeny vyjednávajú na pohovore

Firmy ponúkajú v inzerátoch nižšie mzdy, odmeny vyjednávajú na pohovore

DNES - 18:41Ekonomické

Niektoré firmy na Slovensku ponúkajú v pracovných ponukách nižšie platy, pričom odmeny chcú dohodnúť až na pohovore.