6 príznakov, ktoré naznačujú, že pijete priveľa kávy

Ak ste sa už stretli s niektorou z týchto nepríjemností, vinu hľadajte v množstve vypitej kávy.
Káva je pomôcka, ktorej denne podľahne obrovské množstvo Slovákov. Zárobkovo činní si cenia predovšetkým jej schopnosť dodať energiu, iní zas nevedia odolať jej chuti či vôni.
Napriek množstvu pozitív, ktoré sa s pitím kávy spájajú, nie je dobré to preháňať. V opačnom prípade sa môžete stretnúť aj s týmito nepríjemnými príznakmi:
1. Bolesti brucha
Ak pijete kávu, určite ste už postrehli, že má laxatívne účinky. Káva v ľudskom tele uvoľňuje hormón, ktorý zrýchľuje aktivitu hrubého čreva, a pri jej nadmernej konzumácii môže dôjsť k zmäkčeniu stolice alebo hnačke.
Horúcemu nápoju by sa mali vyhnúť najmä ľudia, ktorých trápia problémy s refluxom – káva ich môže zhoršiť.
2. Únava na ďalší deň
Je pravda, že káva vďaka kofeínu stimuluje nervovú sústavu a pomáha zlepšiť fyzický výkon o 11-12%, ale má to aj tienistú stránku.
Káva obsahuje aj adenozín, ktorý fyzický výkon najprv vylepší, no potom kvôli nemu klesne. Po vypití veľkého množstva kávy sa na chvíľu môžete cítiť nabudene, čo sa však rýchlo premení na malátnosť a ospalosť. Tomuto účinku sa dokážete vyhnúť napríklad tým, že si počas dňa doprajete ďalšie šálky kávy.
3. Úzkosť
Vysoké dávky každodennej kávy nevedú len k zvýšenej pozornosti, ale aj k možnému vzniku nervozity a úzkosti. Pri pití kávy sa totiž do tela uvoľňuje adrenalín, ktorý ovplyvňuje správanie. Ak ste v posledných dňoch pociťovali nadmernú nervozitu a psychickú záťaž, skúste dať káve pauzu.
4. Nespavosť
Vďaka kofeínu sa nám v práci nechce spať, no to zároveň niekedy platí aj o živote mimo kancelárie. Podľa výskumov konzumácia kofeínu zvyšuje priemerný čas, za aký sa vám podarí zaspať. Keďže v noci spíte menej, počas nasledovného dňa by vás nemala prekvapiť nemiznúca únava.
5. Rýchly tep a nevoľnosť
Rýchly tep nie je príznakom príjmu vysokých dávok kofeínu, ktorý by potrápil každého kávičkára, no napriek tomu sa vyskytuje celkom bežne. Nadmerné pitie kávy dokáže zrýchliť pulz najmä u mladých ľudí.
Kávu by nemali piť ani ľudia s vysokým tlakom alebo srdcovými ochoreniami.
6. Zrýchlenie metabolizmu a vznik závislosti
Káva zrýchľuje metabolizmus o 3-11%, čím prispieva k rýchlejšej strate hmotnosti najmä pri chudnutí. V prípade niektorých ľudí sa ale nedá nehovoriť o intolerancii na kávu, ktorá môže priniesť oveľa viac negatívnych výsledkov ako tých pozitívnych. V momente, keď sa človek stáva závislým na káve, mu hrozí, že obmedzí konzumáciu čistej vody, čím môže dôjsť k závažnému ohrozeniu zdravia.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.