Egyptská múmia prehovorila po 3000 rokoch. Takýto je jej hlas
- 19:19 24.01.2020
- Leeds
Po prvýkrát je možné počuť hlas múmie starej 3000 rokov.
Vďaka rekonštrukcii hlasiviek sa vedcom podarilo prebudiť hlas staroegyptského kňaza, ktorý bol mumifikovaný pred viac ako 3 000 rokmi. Vedci naskenovali slávnu múmiu Nesyamuna, ktorá leží v múzeu v Leeds v Spojenom kráľovstve. Vďaka skenom vytvorili digitálny 3D model vnútorných častí krku a úst, ktorý následne vylačili na 3D tlačiarni.
Výtlačok potom skombinovali s umelým hrtanom, aby tak dali múmii znova hlas, ktorý bol naposledy počutý v 11. storočí pred Kristom. Vedci uviedli, že zvuk je „základnou frekvenciou“ Nesyamunovho hlasu, ktorá je položená niekde medzi samohláskami “a” a “e”,
Vypočujte si hlas múmie
Vedci však uviedli, že určovanie toho, ako znie Nesyamunov hlas, bolo komplikované vzhľadom na pozíciu hlavy a jej rozklad. Ako uvádzajú v štúdii, hlasivky ležia v polohe určenej na mumifikáciu, nie na rozprávanie. „Navyše, jeho jazyk stratil veľkú časť svalovej hmoty a jeho mäkké podnebie chýba,“ dodali vedci.
Kňaz mal mimoriadne zachované mäkké tkanivá
Nesyamun žil okolo roku 1100 pred Kr. za vlády 20. dynastie egyptského kráľa Ramesse XI. V chrámovom komplexe v Karnaku neďaleko Luxoru sa dostal na najvyššiu hodnosť „waabského kňaza“.
Nesyamun pravdepodobne zomrel vo svojich päťdesiatych rokoch na závažnú alergickú reakciu. Takmer o 3 000 rokov neskôr bola jeho múmia objavená v Karnaku a transportovaná do Leeds City Museum v roku 1823. Jeho pozostatky sa odvtedy stali jednými z najlepšie skúmaných pamiatok starovekého Egypta.
Nesyamunova múmia bola dobrou voľbou pre štúdium zvuku starodávneho hlasu, povedal David Howard, hlavný autor nového výskumu. „Bolo to obzvlášť vhodné vzhľadom na jeho vek a zachovanie [jeho mäkkých tkanív], čo je neobvyklé,“ povedal Howard pre Live Science.
Dúfa, že vedecké pochopenie toho, ako sa vytvárajú ľudské hlasy, sa dá kombinovať so znalosťou staroegyptského jazyka s cieľom zrekonštruovať dlhšie pasáže Nesyamunovej reči.
Staroveký hlas bude znovu rozprávať
Myšlienka znovu vytvoriť Nesyamunov hlas vzišla zo spolupráce Howarda a archeológa Johna Schofielda z University of York. Howard a Schofield uviedli, že dúfajú, že moderným turistom bude v chráme v Karnaku v Egypte predstavená rekonštrukcia Nesyamunovho prejavu, možno aj recitovanie staroegyptskej modlitby.
„Keď sa návštevníci stretnú s minulosťou, zvyčajne ide o vizuálne stretnutie,“ povedal Schofield. „Týmto hlasom to môžeme zmeniť.“
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.