Už desať krajín zakázalo dovoz hydiny z Maďarska pre vtáčiu chrípku
- 11:23 30.01.2020
- Budapešť

V uplynulých dňoch stúpol počet krajín, ktoré zakázali dovoz hydiny z Maďarska po tom, ako v polovici januára zaznamenali na dvoch maďarských farmách vírus vtáčej chrípky.
Napísal o tom vo štvrtok spravodajský server mfor.hu, podľa ktorého už desať krajín odmieta import maďarskej hydiny.
K šiestim ázijským krajinám - Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Spojené arabské emiráty, Hongkong a Izrael - sa podľa informácií Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nébih) pridali Taiwan, Kuvajt, Čína a Filipíny.
Naposledy sa vtáčia chrípka v Maďarsku vyskytla v rokoch 2016 -2017, keď museli utratiť zhruba 2,6 milióna zvierat.
Po farme pri severomaďarskej obci Ács v Komárňansko-ostrihomskej župe sa nákaza vtáčou chrípkou objavila aj v Hajducko-bihárskej župe na východe Maďarska. Na kačacej farme pri mestečku Létavértes potvrdili prítomnosť vírusu vtáčej chrípky H5N8. Chovajú tam takmer 115.000 kačíc, z ktorých už viaceré uhynuli a u mnohých sa objavili klinické príznaky nákazy. Pri Ácsi museli utratiť vyše 53.000 moriek.

Amazon má záujem o kúpu TikToku
Americká spoločnosť Amazon údajne predložila ponuku na kúpu čínskej aplikácie TikTok.

Výborný chce požiadať Takáča, aby aj SR testovala mlieko na SLAK ako ČR
Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný chce ešte v stredu požiadať slovenského ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča, aby aj Slovensko začalo testovať mlieko na prítomnosť SLAK.

Ledecký: Projekt Práca namiesto dávok je nesystémový a neprinesie pracovné miesta
Projekt Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pod názvom Práca namiesto dávok je nesystémovým riešením.

Na zabránenie šíreniu SLAK bude možné obmedziť či zakázať civilné lety
Ministerstvo dopravy SR bude môcť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šíreniu nákazlivých chorôb zvierat.

Premiér: Pri adresnej pomoci s cenami plynu chce vláda pomôcť väčšine domácností
Aj pri adresnej pomoci s cenami plynu pre budúci rok chce vláda pomôcť 60 % až 80 % domácností, teda tých domácností, čo pomoc dostanú, bude podstatne viac ako tých, čo ju nedostanú.