Británia a EÚ sa už v prvých dňoch po brexite dostali do sporu
- 16:19 03.02.2020
- Londýn/Brusel

Predmetom sporu má byť plnenie noriem platných v EÚ.
Európska únia a Británia sa už v prvých dňoch po vystúpení Britov z EÚ dostali do sporu. Britský premiér Boris Johnson trvá na tom, že Londýn sa nemusí zaviazať k plneniu noriem platných v EÚ, zatiaľ čo Brusel varoval zavedením ciel a kvót, ak sa tak nestane.
Johnson chce dosiahnutie obchodnej dohody s Bruselom najneskôr do konca roka. Ako však povedali predstavitelia EÚ, čím viac sa Británia bude od únijných pravidiel vzďaľovať, tým bude mať horší prístup k trhu Európskej únie, uviedla agentúra Reuters.
Na druhej strane, podľa Johnsona nie je potrebné, aby dohoda o voľnom obchode zahŕňala akceptáciu pravidiel EÚ v oblasti konkurencieschopnosti, dotácií, ochrany životného prostredia, sociálnej oblasti a inde, keďže nezahrnuje ani akceptáciu britských pravidiel Európskou úniou.
Ako dodal na pôde Kráľovskej námornej akadémie v Greenwichi, Británia si bude vyberať z dvoch alternatív - jednou je dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou a druhou omnoho voľnejší model obchodu, aký má EÚ s Austráliou. Potvrdil tak informácie, ktoré zverejnila agentúra Reuters už cez víkend.
EÚ má záujem o ambicióznu obchodnú dohodu s Britániou bez ciel a kvót, podmienkou pre takúto dohodu je však otvorená a férová konkurencia medzi Britániou a zvyšnými 27 štátmi EÚ, uviedol v pondelok hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Znamená to, že Británia by mala dodržiavať normy a štandardy Európskej únie týkajúce sa štátnej pomoci, sociálnej legislatívy, ochrany spotrebiteľov, daní alebo ochrany životného prostredia.
„Čím bližšie bude k nám Spojené kráľovstvo, tým ľahší bude mať prístup na jednotný trh,“ povedal Barnier na tlačovej konferencii v Bruseli. „Avšak nič nie je zadarmo. Prístup na jednotný trh má vysokú hodnotu, je to najväčší jednotný trh na svete. Je preto dôležité a spravodlivé, aby sme hrali podľa pravidiel,“ odkázal Barnier do Londýna s tým, že Británia nemôže očakávať neobmedzený prístup na trh EÚ. „V prvom rade budeme obhajovať záujmy EÚ, jej občanov a jej firiem,“ dodal.
Rokovania o obchode medzi Londýnom a Bruselom sa začnú v marci. Po kritike svojej predchodkyne Theresy Mayovej za vedenie rokovaní s EÚ Johnson nasadil omnoho tvrdší tón a ako sa už cez víkend vyjadrili zdroje z britskej vlády, radšej pristúpi na voľnejší model obchodu, aký platí medzi EÚ a Austráliou, než sa prispôsobiť únijným pravidlám.
V súčasnosti sa obchod medzi EÚ a Austráliou riadi vo veľkej miere pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO), zároveň však pri niektorých produktoch platia špecifické dohody. Na druhej strane, Austrália momentálne rokuje s EÚ o voľnom obchode.

Amazon má záujem o kúpu TikToku
Americká spoločnosť Amazon údajne predložila ponuku na kúpu čínskej aplikácie TikTok.

Výborný chce požiadať Takáča, aby aj SR testovala mlieko na SLAK ako ČR
Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný chce ešte v stredu požiadať slovenského ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča, aby aj Slovensko začalo testovať mlieko na prítomnosť SLAK.

Ledecký: Projekt Práca namiesto dávok je nesystémový a neprinesie pracovné miesta
Projekt Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pod názvom Práca namiesto dávok je nesystémovým riešením.

Na zabránenie šíreniu SLAK bude možné obmedziť či zakázať civilné lety
Ministerstvo dopravy SR bude môcť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šíreniu nákazlivých chorôb zvierat.

Premiér: Pri adresnej pomoci s cenami plynu chce vláda pomôcť väčšine domácností
Aj pri adresnej pomoci s cenami plynu pre budúci rok chce vláda pomôcť 60 % až 80 % domácností, teda tých domácností, čo pomoc dostanú, bude podstatne viac ako tých, čo ju nedostanú.