Energetické nápoje vás môžu zabiť!
Ich reklamné slogany sú trefné, lákavé a sľubujú presne to, čo väčšine ľuďom v dnešnej uponáhľanej dobe chýba. Energia, výdrž a dokonalá koncentrácia. „Energy drinky“ sa stali trendom, no majú žiaľ svoju nebezpečnú stránku a ich nadmerná konzumácia predstavuje riziko. Pozor, aby vás nestáli život!
Ilustračné foto
Infarkt v mladom veku? Realita!
Nadmerné pitie energetických nápojov zaťažuje srdcovo-cievny systém, nervový systém a tiež žalúdok. Podľa lekárov by mal predaj energetických nápojov podliehať prísnej regulácii rovnako, ako cigarety či alkohol. Americký magazín Pediatrics uverejnil štúdie zamerané na výskum spotreby a účinkov energetických nápojov. Tie uvádzajú, že takmer polovicu ich konzumentov predstavujú deti a mladiství. Práve pre nich by sa však rozhodne mali stať neprístupnými. Prečo? V tak častých vysokých dávkach je kofeín pre deti toxický a hrozí, že sa ním predávkujú. To môže mať tragické následky - záchvaty, infarkt, mŕtvica, v najhorších prípadoch i náhla smrť.
Obzvlášť opatrní by mali byť i ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom, diabetici a ženy v tehotenstve. Alarmujúce riziká si žiaľ uvedomuje len málo z nich.
S alkoholom? Aj pre zdravých hazard so životom!
Napriek výstrahám na obaloch nápojov mladí neváhajú kombinovať energetické nápoje s alkoholom a jednoducho nad nimi mávnu rukou. Takzvané "anjelské krídla" pokojne nájdete na zozname miešaných drinkov v baroch a nočných podnikoch. Vedci dvíhajú varovný prst. Ich štúdie dokazujú, že osoby, ktoré túto kombináciu preferujú, sú náchylné na zvýšenú podráždenosť, nepokoj, triašku, napätie, silné búšenie srdca a poruchy spánku. Ani pre zdravých ľudí nie je táto kombinácia bezpečná.
Čítajte: Čipsy, chrumkavý zabijak
Ďalšie výskumy dokázali i negačné vlastnosti energetických nápojov. Tie údajne maskujú symptómy z požitia alkoholu, následkom čoho môže dôjsť k skresleniu reality, respektíve ignorácii dôsledkov konania a k preceneniu vlastných schopností.
Energy drink vs. šálka kávy
Kofeín je látka, ktorá ich spája. Energetické nápoje sú propagované ako silnejšie a účinnejšie, nakoľko obsahujú podporné zložky taurín, guaranu či ženšen. Vedci skúmali ich vplyv samostatne i v kombinácii s kofeínom. O väčšom stimulačnom efekte na kognitívne funkcie či fyzický výkon, vďaka spoločnému pôsobeniu, však nie je mnoho dôkazov a po pravde tak kofeín zostáva hlavným „životabudičom“. Hoci je množstvo kofeínu v energetických nápojoch porovnateľné s tým, ktoré poskytuje obyčajná šálka kávy, jeho účinok je v tomto prípade oveľa rýchlejší a o to nebezpečnejší., nakoľko spôsobuje náhle zvýšenie krvného tlaku. Predsa len, dúšky horúcej voňavej kávy si vychutnávame pomalšie.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR uvádza prípady, pre ktoré sa neodporúča energetické nápoje konzumovať. Ide však len o chabé „Rady pre verejnosť“:
- konzumácia energetických nápojov deťmi
- konzumácia energetických nápojov tehotnými ženami a /alebo počas dojčenia,
- konzumácia energetických nápojov na uhasenie smädu,
- konzumácia energetických nápojov v kombinácii s alkoholom, výživovými doplnkami a liekmi,
- konzumácia energetických nápojov počas intenzívnej fyzickej aktivity, čo by mohlo viesť k srdcovej arytmii
Podobné výstrahy však neriešia ich jednoduchú dostupnosť na trhu a deti si žiaľ následky ich konzumácie neuvedomujú. Nehovoriac o ich vysokom obsahu cukru, ktorý sám o sebe dokáže v tele narobiť problémy. Rýchle nárasty a poklesy hladiny cukru v krvi dokážu spôsobiť výkyvy z psychickej rovnováhy a tiež bolesti hlavy. Výrobcovia vyzdvihujú ich pozitívne účinky a „výživnú hodnotu“ v podobe vitamínov, ktoré ale v obsahu plechoviek energetických nápojov tvoria zanedbateľné množstvo. Údaje preukazujúce účinky na zdravie organizmu sú nedostatočné. Sú len spleťou výborne nastaveného marketingu podporujúceho predaj. Výsledok? Konzumenti „sadli na med“ a výrobcovia bohatnú. No za akú cenu?
Prírodné životabudiče
Ak máte problémy s únavou alebo sa potrebujete dlhšiu dobu sústrediť, siahnite preto radšej po účinnej prírodnej medicíne. Pomôže vám ginko biloba, zelený čaj či goji a kvalitná tmavá čokoláda, ktoré vám dodajú stratenú energiu. Činnosť mozgu a lepšiu pamäť podporuje i avokádo, zázvor, čučoriedky a vlašské oriešky.
Sledujte video: Čo dokáže spôsobiť jedna cigareta
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.