Ak na letisku zabúdate robiť túto vec, prispievate šíreniu epidémie
- 19:06 13.02.2020
- Nikózia
Množstvo cestujúcich na letisku opakuje túto chybu. Prispievajú tým k šíreniu vírusových epidémií, ako je aj epidémia koronavírusu.
Letiská sú ako výkladné skrine obchodov s prenosnými ochoreniami. Na jednom mieste nájdete tisíce ľudí z rôznych kútov sveta a ich imunitné systémy sú málokedy pripravené na mikróby niekoho iného. Na letisku sa tiež dotýkame množstva predmetov, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie a vírusy, napríklad kľučky dvier na toaletách, bezpečnostné kiosky alebo podnosy s jedlom v reštaurácii.
V roku 2018 boli odobraté vzorky z 90 rôznych povrchov na letisku a patogénne vírusy sa našli na:
- 67 percentách vzoriek z detského kútika
- polovici vzoriek z podložiek na batožinu
- polovici vzoriek z tlačidiel na platobnom termináli
- tretine vzoriek zo stánkov na kontrolu cestovných dokladov
- 14 percentách vzoriek zo zábradlí
Letiská sú vďaka obrovskému množstvu vzduchu, ktorý dýchame, a povrchov, ktorých sa dotýkame, kľúčovými priestormi pre šírenie vírusov a baktérií. Vďaka leteckej preprave sa tak mnohé patogény prepravia do rôznych častí sveta, ako to bolo aj pri novom koronavíruse.
Našťastie, táto hrozba sa dá veľmi jednoducho zažehnať – stačí, keď si nezabudnete umývať ruky. V štúdii zverejnenej v žurnále Risk Analysis sa uvádza, že dôslednejšie umývanie rúk len na 10 medzinárodných letiskách by spomalilo šírenie nákazlivej choroby až o 37 percent. Ak by sa na každom letisku na svete vyskytovalo viac čistých rúk, nákaza by sa celosvetovo šírila o 24 percent pomalšie.
„70 percent ľudí, ktorí použijú toaletu, si následne umyje ruky. Zvyšných 30 percent to nerobí. Dokonca aj z tých, ktorí si ruky umývajú, len polovica vie, ako sa to robí správne a dôsledne,“ vyhlásil profesor Christos Nicolaides z Cyperskej univerzity.
Najdôležitejší faktor pri šírení ochorení nie je vyťaženosť alebo letecké spojenia letiska, ale prekvapivo jeho poloha. Letiská v Tokiu a Honolulu napríklad nepatria medzi najziskovejšie na svete, no vďaka polohe sú najčastejším zdrojom šírenia patogénov a umožňujú ich presun medzi západným a východným svetom.
Možnosťami, ako zvýšiť povedomie o dôležitosti umývania rúk, sú aj vzdelanie, plagáty, verejné vyhlásenia, reklamy na sociálnych médiách a hustejšia sieť umývadiel.
„Zvyšovanie povedomia o hygiene rúk je výzva, ale nový prístup k vzdelávaniu, vnímavosť a sociálne médiá sa osvedčili ako efektívne nástroje šírenia informácií o dôležitosti umývania rúk,“ dodal profesor Nicolaides.
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou
Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.