• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

Ako využiť prirodzený cyklus tela na zlepšenie zdravia pracovníkov na zmeny

  • 20:40 16.02.2020
  • Bratislava
Ako využiť prirodzený cyklus tela na zlepšenie zdravia pracovníkov na zmeny

Narušenie prirodzených telesných rytmov pracovníkov môže hrať úlohu v ich zvýšenom riziku chorôb.

Každé ľudské počas 24 hodín funguje na základe cirkadiánneho rytmu. Prostredníctvom rôznych faktorov, ako napríklad denné svetlo, tento rytmus určuje kedy človek spí a prebudí sa.

Má tiež vplyv na telesné aj duševné funkcie či metabolizmus. V súčasnosti však túto jemnú rovnováhu môže narušiť technológia a rôzny pracovný čas.

Konflikt medzi prirodzeným telesným rytmom človeka a spôsobom, akým žije, môže mať celý rad škodlivých účinkov, vrátane hormonálnych zmien.

Tieto zmeny môžu viesť k metabolickému syndrómu. Ide o stav, ktorý zvyšuje riziko mŕtvice, cukrovky 2. typu a srdcových chorôb.

Pracovníci nočnej zmeny sú viac ohrození nielen výskytom porúch spánku, ale sú tiež vystavení vyššiemu riziku kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky typu 2 ako ostatní pracovníci.

Ľudia s nepravidelnými alebo striedavými zmenami môžu čeliť ešte väčšiemu riziku problémov so spánkom a metabolického syndrómu.

Vzťah medzi prácou na zmeny a metabolickým syndrómom

Vedci sa začínajú hlbšie zaoberať vzťahom medzi pracovnými zmenami a metabolickým syndrómom. Výskum uverejnený v časopise Journal of American Osteopathic Association, ktorý sa zameral na cirkadiánny rytmus, skúmal viacero štúdií a klinických skúšok od roku 2018. Autori použili zistenia na navrhnutie spôsobov, ako zmierniť negatívne dôsledky práce na zmeny. Navrhujú napríklad optimalizáciu spánku a stravovania.

Kvalitný spánok je jedným z najjednoduchších spôsobov prevencie škodlivých účinkov na zdravie. Samotní pracovníci pracujúci v zmeny by sa mali každý deň snažiť spať každý deň v rovnakom čase 7 - 8 hodín.

Na podporu prirodzeného cyklu tela by sa mali pracovníci pokúsiť spať večer alebo čo najbližšie k večeru. Môžu si zdriemnuť skôr a dať si šlofíka medzi 20 a 120 minútami.

Jedným zo spôsobov, ako môžu zamestnávatelia v tejto oblasti pomôcť, je zabrániť striedajúcim sa zmenám. Zamestnávatelia by tiež mali zabezpečiť, aby zmeny začali pred polnocou a netrvali dlhšie ako 11 hodín.

Výživa je ďalším prvkom, ktorý treba riešiť. Výskum ukázal, že pracovníci na zmeny majú tendenciu vynechávať jedlo a radšej si vyberajú sladké občerstvenie.

Užitočným krokom je aj konzumácia väčšieho množstva kalórií na začiatku dňa. Zamestnávatelia by sa preto mali snažiť naplánovať skoršie prestávky skôr na jedenie a ponúknuť zdravšie občerstvenie.

Pracovníci na zmeny by tiež mali cvičiť každý deň približne v rovnakom čase, najmenej 5 hodín pred spaním. Je lepšie uprednostniť aeróbne cvičenie, napríklad beh a tanec, pretože by ten môže zvýšiť kvalitu spánku.

Dôležitosť svetla

Tieto tri faktory nie sú jediné zmeny životného štýlu, ktoré môžu pomôcť. Dôležité je aj dostatočné vystavenie svetlu. Ľudia môžu využiť niektoré svetelné zdroje na zmenu cirkadiánneho rytmu. Noční pracovníci by sa mali pred zmenami a počas nich snažiť čo najviac vystaviť svetlu.

Inštalácia svetiel s vysokou intenzitou na pracoviskách môže tiež pomôcť zamestnancom, aby boli viac bdelí. Je tiež dôležité vyhnúť sa modrému svetlu 2 až 3 hodiny pred spaním.

Nezabudnite na lieky

Lieky, ktoré pomáhajú kontrolovať spánkový cyklus, ako napríklad niektoré benzodiazepíny a antidepresíva, môžu byť prospešné pre ľudí, u ktorých je riziko metabolického syndrómu.

„Je rozhodujúce, aby sme riešili zdravotné problémy, ktorým čelia ľudia v tejto pracovnej oblasti,“ vysvetľuje hlavná autorka štúdie Kshma Kulkarni najmä preto, že „sila našej ekonomiky a bezpečnosť našej spoločnosti do veľkej miery závisia od pracovníkov v noci.“

Aby sa predišlo metabolickému syndrómu, zdravotníci by mali skontrolovať pracovníkov, najmä v odvetví pohostinstva a pohotovostných služieb, či nevykazujú známky narušeného cirkadiánneho rytmu.

Pri včasnom rozpoznaní môže pracovník úspešne vykonať zmeny životného štýlu a využiť správne liečebné postupy.

Zdroj: Info.sk, TM, jaoa.org, ncbi.nlm.nih.gov, bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

21:10 06.01.2025Zdravie

Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

19:42 06.01.2025Zdravie

Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.