• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 3.4.2025Meniny má Richard
13°Bratislava

Zuckerberg podporuje plány OECD na digitálnu daň, aj keď bude platiť viac

  • 12:47 16.02.2020
  • Mníchov
Zuckerberg podporuje plány OECD na digitálnu daň, aj keď bude platiť viac

Generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg podporuje medzinárodné reformy aj zavedenie jednotného systému digitálnych daní vo svete, aj keď to bude znamenať, že jeho spoločnosť zaplatí vyššie dane v Európe.

Zakladateľ sociálnej siete v sobotu (15. 2.) na konferencii o bezpečnosti v Mníchove povedal, že podporuje plány na reformu digitálnych daní v celosvetovom meradle, ktoré navrhuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Chápem, že existuje frustrácia z toho, ako sú technologické spoločnosti zdaňované v Európe,“ vyhlásil Zuckerberg na konferencii a dodal, že je rád, že OECD hľadá reformu, ktorú chce aj Facebook.

Chceme, aby proces OECD uspel, aby sme v budúcnosti mali stabilný a spoľahlivý systém. Akceptujeme, že to môže znamenať, že budeme musieť zaplatiť viac daní a platiť ich na rôznych miestach," dodal.

Podľa plánu OECD by mali digitálne a internetové spoločnosti platiť viac daní v krajinách, v ktorých vykonávajú významné aktivity orientované na spotrebiteľov a generujú zisky.

V rámci súčasného systému totiž technologické giganty odvádzajú väčšinu daní tam, kde majú fyzické sídlo. To znamená, že Facebook platí väčšinu svojich daní v Spojených štátoch.

V Európskej únii (EÚ) je situácia ešte zložitejšia. Nadnárodné spoločnosti platia totiž dane z podnikania v celom regióne v jednej krajine, ktorá im slúži ako ich základňa v Únii. Najčastejšie je to členská krajina s najnižšími daňami, teda akýsi daňový raj. Technologické spoločnosti tak čelia kritike za neplatenie dostatočnej dane v krajinách, kde generujú významné príjmy.

USA medzitým kritizovali plány OECD a tvrdia, že diskriminujú veľké spoločnosti zo Silicon Valley.

Zuckerberg na konferencii o bezpečnosti v Mníchove tiež uviedol, že Facebook zlepšil svoju prácu v boji proti online zasahovaniu do volieb a zopakoval výzvy na reguláciu firiem v oblasti sociálnych médií.

Online obsah by mal byť regulovaný systémom niekde medzi existujúcimi pravidlami používanými v telekomunikačnom a mediálnom priemysle, povedal Zuckerberg v sobotu svetovým lídrom a šéfom bezpečnosti.

Uviedol tiež, že Facebook teraz zamestnáva 35.000 ľudí, ktorí kontrolujú online obsah a implementáciu bezpečnostných opatrení. Tieto tímy a automatizovaná technológia Facebooku aktuálne zastavia každý deň viac ako 1 milión falošných účtov. Dodal, že „drvivá väčšina je odhalená v priebehu niekoľkých minút od registrácie“.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
J. D. Vance: Vláda USA nájde riešenie pre TikTok do tejto soboty

J. D. Vance: Vláda USA nájde riešenie pre TikTok do tejto soboty

DNES - 20:43Ekonomické

Vláda USA by mala nájsť riešenie pre čínsku aplikáciu na tvorbu krátkych videí TikTok do konečného termínu, ktorý je stanovený na túto sobotu, uviedol vo štvrtok americký viceprezident J. D. Vance.

Šefčovič: Chceme dať rokovaniam s USA šancu na úspech, neprizeráme sa nečinne

Šefčovič: Chceme dať rokovaniam s USA šancu na úspech, neprizeráme sa nečinne

DNES - 20:11Ekonomické

Po rozhodnutí administratívy USA uvaliť celoplošné clá na tovary pochádzajúce z Európskej únie bude Únia reagovať pokojne, starostlivo rozfázovaným a predovšetkým jednotným spôsobom.

PS: Slováci budú mať možnosť odmietnuť zber ich údajov pre potreby energopomoci

PS: Slováci budú mať možnosť odmietnuť zber ich údajov pre potreby energopomoci

DNES - 19:06Ekonomické

Parlament vo štvrtok schválil pozmeňujúci návrh opozičného hnutia Progresívne Slovensko k zbere údajov pre potreby adresnej energopomoci.

PS: Transakčná daň je likvidačná najmä pre malé slovenské firmy

PS: Transakčná daň je likvidačná najmä pre malé slovenské firmy

DNES - 18:34Ekonomické

Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.