12 znakov, že máte do činenia s manipulátorom
- 18:56 19.02.2020
- Bratislava
Majstra manipulácie odhalí aj týchto 12 tvrdení. Ako si s ním poradiť?
Ocitli ste sa niekedy v situácii, keď vám niekto do očí klamal o tom, prečo nespravil niečo, čo vám sľúbil? Stalo sa vám, že vás tento istý človek dokonca využil na to, aby ste pre jeho prospech niekomu klamali, a vy ste nemali inú možnosť, len vyhovieť jeho želaniu?
Tendencia manipulovať iných s cieľom dosiahnutia vlastného úžitku spadá do kategórie machiavelizmu, ktorý zdedil názov po talianskom filozofovi Niccolovi Machiavellim, ktorý v knihe Vladár zvečnil známu myšlienku „Účel svätí prostriedky“. Hoci Machiavelli písal svoje dielo v období mocenských bojov vo Florencii, dodnes sa stretávame s politikmi, ktorí akoby si brali k srdcu jeho krédo.
Pri machiavelistoch je dôležité rozlišovať medzi ich manipulačnou taktikou a pohľadom na iných ľudí, ktorí sú podľa nich nedôveryhodní, slabí a dajú sa jednoducho využiť. Viacerí psychológovia sa domnievajú, že machiavelizmus vzniká ako dôsledok vplyvu okolia, a teda nie je pevne spätý s osobnosťou. Na jeho vznik má v ranom detstve vplyv najmä zanedbanie, zneužívanie a trauma, ktoré vedú k vzniku cynizmu a nedôvery.
Prostredie, v ktorom sa o dieťa dobre starajú a je preň bezpečné, pomáha budovať dôveru, vďaka ktorej sa vyvíja empatia a morálnosť. Tieto predpoklady extrémne znižujú pravdepodobnosť toho, že človek neskôr bude mať potrebu vyhľadávať ľudí, ktorých by mohol využiť.
Ako sme už spomenuli, pri machiavelizme, ktorého hlavnou doménou je manipulovanie, treba rozlišovať medzi taktikou a pohľadom na iných. Podľa austrálskych výskumníkov ľudia, ktorí sa vás snažia manipulovať, to robia kvôli „nelichotivému a pesimistickému pohľadu na ľudstvo, ktoré považujú za naivné, nedôveryhodné, sebecké a manipulatívne.“
Taktika manipulátorov zas odráža „ochotu využiť akékoľvek prostriedky na dosiahnutie cieľov bez ohľadu na ich morálku.“ Machiavelisti v skutočnosti nevyhľadávajú vlastné potešenie, ale skôr dosiahnutie cieľov. Je však možné, že ich teší pomyslenie na to, že ich predpoklady boli správne (napríklad o tom, že ľudia sú naivní).
Na základe uvedeného vzťahu medzi pohľadom na iných ľudí a taktikou machiavelistov sa dá predpokladať, že ich názor na ostatných bude vychádzať z negatívnych emócií (strach a dištancovanie sa od emócií) a narcizmu. Taktika by zas mala vychádzať zo psychopatických vlastností a túžbou po maximalizovaní osobných ziskov.
Austrálčania pomocou dotazníkov hodnotili osobnosti niekoľkých zhromaždených študentov vysokej školy a zamestnancov medzinárodnej spoločnosti. Dotazníky pozostávali len z 12 tvrdení, s ktorými mali respondenti vyjadriť súhlas alebo nesúhlas. Tvrdenia boli rozdelené do dvoch skupín podľa toho, či reprezentujú pohľad na svet alebo taktiku potenciálneho machiavelistu. Ako môžete vidieť, prvé tri tvrdenia v každej skupine vyjadrujú pozitívnu indikáciu osobnostnej črty, posledné tri zas negatívnu.
Pohľad na ostatných:
- Podľa mňa sa človek rodí ako prirodzene neúprimný.
- Myslím si, že väčšina ľudí pri vhodnej príležitosti využije ostatných.
- Keď pre mňa niekto spraví láskavosť, určite tým sleduje vlastné ciele.
- Mám pocit, že ľudia si v hĺbke srdca dôverujú.
- Myslím si, že ľudia by si radšej navzájom pomohli, ako by sa mali správať sebecky.
- Verím tomu, že väčšina ľudí je v podstate dobrá.
Taktika:
- Myslím si, že je v poriadku správať sa neeticky pre vyššie dobro.
- Myslím si, že je v poriadku využiť iných pre dosiahnutie dôležitého cieľa.
- Niekedy je nevyhnutné, aby som iných zavádzal pre dosiahnutie cieľa.
- Viac si cením úprimnosť ako napredovanie.
- Zavádzanie ostatných pre mňa nikdy nie je oprávnené.
- Ak si niečo vyžaduje neetické správanie, nepovažujem za nutné urobiť to.
Ľudia, ktorí získali vysoké skóre machiavelizmu v časti Pohľad na ostatných, vykazovali väčšie sklony k mizantropii, narcizmu a nespokojnosti so životom. Tí, ktorí dosiahli vysoké skóre machiavelizmu v druhej časti, zas vykazovali väčšie sklony k psychopatii, neochote opätovať city a skutky a uprednostňovaniu prostriedkov pred účelmi z morálneho hľadiska.
Keď už viete, že máte skutočne čo do činenia s manipulátorom, ako si s ním poradiť? Odpoveď znie jednoducho – povedzte proste nie. Amorálnosť jeho správania nemôže ohroziť vašu slobodu v rozhodovaní, a keďže nemá dostatok empatie, možno na prvýkrát túto odpoveď neakceptuje. Napriek tomu neustupujte.
Každá desiata skladba na Deezeri je vygenerovaná umelou inteligenciou
Hudobná streamovacia služba Deezer v piatok uviedla, že každá desiata skladba nahraná na túto platformu je buď falošná, alebo ide len o zvuk vytvorený programami umelej inteligencie.
Vyšli nominácie na Oscary v hlavných kategóriách, najviac ich má Emilia Pérez
V Los Angeles oznámili vo štvrtok nominácie 97. ročníka udeľovania filmových cien Oscar.
Kameň, papier, nožnice: S týmto psychologickým trikom hru vždy vyhráte
Expert odhalil jednoduchý trik, ktorý vám zaručí, že porazíte svojich priateľov.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.