Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch
Nový koronavírus má schopnosť prežiť na povrchoch aj viac ako týždeň.
Čínska centrálna banka podniká kroky na dôkladné vyčistenie a dokonca zničenie bankoviek kvôli obavám, že nový koronavírus 2019-nCoV môže prežiť na povrchu peňazí a môže sa tak potenciálne šíriť, uvádza CNN. Z rovnakého dôvodu sú pozastavené aj zásielky z Číny, ktoré prechádzajú dlhšou kontrolou.
Zatiaľ nie je známa presná dĺžka času, ako dlho dokáže nový koronavírus prežiť. No ak je podobný iným ľudským koronavírusom, napríklad SARS a MERS, môže podľa novej štúdie zostať na povrchoch, ako je kov, sklo alebo plast, až deväť dní. Pre porovnanie, vírusy chrípky môžu na povrchoch prežiť iba 48 hodín.
V novej štúdii uverejnenej v časopise The Journal of Hospital Infection vedci analyzovali niekoľko desiatok publikovaných článkov o ľudských koronavírusoch. Chceli tak získať lepšiu predstavu o tom, ako dlho môže vírus prežiť mimo tela. Autori zistili, že tieto koronavírusy prežijú na povrchoch viac ako týždeň, ale niektoré z nich nezostávajú aktívne pri teplotách vyšších ako 30 stupňov Celzia. Autori tiež zistili, že tieto koronavírusy môžu byť účinne odstránené dezinfekčnými prostriedkami pre domácnosť.
Dôležité sú dezinfekčné prostriedky
Podľa štúdie môžu dezinfekčné prostriedky so 62 až 71% etanolom, 0,5% peroxidom vodíka alebo 0,1% chlórnanom sodným (bielidlo) účinne inaktivovať koronavírusy v priebehu jednej minúty. „Predpokladáme podobný účinok proti 2019-nCoV,“ uvádzajú vedci. Aj keď nový koronavírus je podobný kmeň ako koronavírus SARS, nie je jasné, či sa bude správať rovnako.
Podľa štúdie tiež nie je jasné, ako často sa ruky kontaminujú koronavírusmi po dotyku chorého pacienta alebo kontaminovaného povrchu. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča používať na ruky dezinfekčné gély na báze alkoholu.
Je možné sa infikovať vírusom tak, že sa osoba dotkne kontaminovaného povrchu alebo predmetu a potom sa dotkne svojich úst, nosa alebo očí“. Podľa vedcov je však viac pravdepodobné, že sa vírus šíri z človeka na človeka prostredníctvom tesného kontaktu a respiračných kvapôčok z kašľa a kýchania, ktoré môžu pristáť na ústach alebo nose blízkej osoby.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.