Ako sa nedostatok vitamínov prejavuje na psychickom zdraví

Nedostatok niektorých vitamínov súvisí aj so zmenou nálady alebo inými psychickými prejavmi. Takto rozlíšite, ktorý vitamín vám chýba.
Nemusíte byť odborník na to, aby ste vedeli, že pre optimálne fungovanie zdravia, vrátane toho psychického, potrebujete dostatok vitamínov, minerálov, aminokyselín a mastných kyselín. „Keď je nutričná biochémia v nerovnováhe, dopláca na to psychika,“ hovorí newyorská psychiatrička Jennifer Krakerová.
Väčšina ľudí sa dokáže zásobiť dostatkom prospešných látok pomocou vyváženej strany. Niektorí však majú problém so vstrebávaním látok, a tak sa nezaobídu bez vitamínových doplnkov.
Rozdiel je aj v tom, ako sa organizmus každého z nás vysporiada s nízkou hladinou vitamínu. „Všetci sme jedineční, a preto niekto môže veľmi dobre tolerovať nízku hladinu vitamínu (napríklad vitamínu D), zatiaľ čo u iného sa prejavia problémy,“ hovorí Krakerová.
Nedostatok živín sa dokáže prejaviť na mentálnom zdraví rôznymi spôsobmi – príznaky môžu byť mierne až silné. V niektorých prípadoch môže dôjsť až k vzniku úzkosti alebo depresie a u ľudí s existujúcou psychickou poruchou, ako je obsesívno-kompulzívna porucha a bipolárna porucha, môže dôjsť k zhoršeniu príznakov.
„Častejšie sa stretávame s príznakmi ako neschopnosť zvládnuť stres, zvýšená úzkosť alebo náladovosť, zhoršená nálada a zhoršené sústredenie,“ vysvetľuje psychologička Nicole Beurkensová.
Vitamín D
Tento v tuku rozpustný vitamín vplýva na funkciu viac ako 1.000 génov, ktoré regulujú náladu, spánok a ochranu a syntézu neurónov. Receptory vitamínu D sa nachádzajú v celom tele a niektoré z nich možno nájsť v oblastiach mozgu zodpovedných za náladu, pozornosť, motiváciu, pamäť a potešenie.
„Vitamín D reguluje aj gény, ktoré produkujú chemikálie dobrej nálady serotonín a oxytocín,“ hovorí Krakerová.
Psychické príznaky nedostatku vitamínu D: depresia, úzkosť, podráždenosť a únava.
Vitamín B12
Okrem pomoci pri formovaní neurónov je vitamín B12 zodpovedný aj za regulovanie chemikálií, ktoré v mozgu rozhodujú o nálade – serotonín a dopamín. Rozhoduje aj o stresovom hormóne norepinefríne.
„Na molekulárnej úrovni tiež pomáha pri detoxikácii od homocysteínu, ktorý sa v mozgu podieľa na vzniku depresie,“ dodáva Krakerová.
Psychické príznaky nedostatku vitamínu B12: únava, mozgová hmla a otupenosť.
Vitamín B6
Podľa Krakerovej je v mozgu asi 100-krát viac vitamínu B6 ako v celom tele, čo svedčí o jeho dôležitosti pre mentálne zdravie. B6 hrá úlohu pri tvorbe chemikálií dobrej nálady, ako je serotonín, dopamín a GABA.
Vitamín B6 takisto pomáha regulovať hladinu homocysteínu, vďaka čomu slúži ako prevencia pred zmenami nálady. Nedostatkom vitamínu B6 trpia predovšetkým ľudia s ochorením obličiek alebo poruchou vstrebávania výživových látok.
Psychické príznaky nedostatku vitamínu B6: depresia, z dlhodobého hľadiska aj Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Horčík
Horčík pomáha regulovať odpoveď organizmu na stres a je považovaný za jeden z prírodných stabilizátorov nálady.
K nedostatku horčíka v organizme dochádza zriedka.
Psychické príznaky nedostatku horčíka: únava, nevoľnosť, strata chuti do jedla, zmeny nálady.
Zinok
Podľa slov Krakerovej je zinok stopový minerál, ktorý má v mozgu dôležité postavenie. Spolu s vitamínom B6 sa stará o produkciu serotonínu a dopamínu.
Nedostatkom zinku zvyknú trpieť tehotné alebo dojčiace ženy, vegetariáni a ľudia s ochorením tráviaceho traktu.
Psychické príznaky nedostatku zinku: strata chuti do jedla, hnev, depresia a ťažkosti s učením.
Železo
Železo je známe tým, že pomáha pri preprave kyslíka do všetkých častí tela. Už menej známa je jeho schopnosť uviesť do rovnováhy hladinu serotonínu, dopamínu a iných chemikálií ovplyvňujúcich náladu.
„Najväčšie riziko nedostatku železa hrozí plodným ženám, starším ľuďom a vegánom,“ hovorí Krakerová.
Psychické príznaky nedostatku železa: únava, ťažkosti so sústredením a závrat.
Omega-3 mastné kyseliny
V omega-3 mastných kyselinách možno nájsť zlúčeniny DHA a EPA, ktoré v mozgu zohrávajú dôležitú úlohu: „Odstraňujú zápal, chránia zdravie mozgových buniek a zlepšujú komunikáciu medzi nimi,“ vysvetľuje Krakerová. Tieto látky tiež vedia zlepšiť náladu.
Psychické príznaky nedostatku omega-3 mastných kyselín: zmeny nálady, únava a chronický pocit smädu.
Ako zistiť, či trpíte nedostatkom vitamínu a čo s tým robiť
Zmena stravy alebo vitamínové doplnky v prípade psychických problémov nie sú vždy tým najlepším riešením. V ťažších prípadoch pomôžu aj konzultácie u psychológa a predpísané lieky.
Podľa Krakerovej by sme sa na zdravú výživu mali dívať ako na „dôležitú doplnkovú liečbu na udržiavanie zdravia a ochranu pred recidívou.“
O tom, či trpíte nedostatkom niektorého z vyššie spomenutých vitamínov, vám pomôžu rozhodnúť aj fyzické príznaky. Najčastejšie k nim radíme časté bolesti hlavy, zápchu, hnačku, nafukovanie, slabé nechty, suchú pokožku alebo ekzém, vypadávanie vlasov a mnohé iné.
Prvým krokom k odhaleniu príčiny novovzniknutého problému by mala byť konzultácia so všeobecným lekárom alebo psychiatrom. Oboznámte ho s príznakmi, vašou bežnou stravou a všetkým, čo by mu mohlo pomôcť pri určovaní diagnózy.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.