Skrytá depresia na Facebooku: Toto viac priateľom nerobte!
- 19:47 02.03.2020
- Bratislava

Aj reakcie priateľov na Facebooku môžu prispievať k depresii.
Nový online výskum ukazuje, že len veľmi málo ľudí je ochotných osloviť a pomôcť priateľom na sociálnych sieťach, ktorí vykazujú známky depresie. Štúdia na Facebooku skúmala, ako priatelia reagovali na príspevky týkajúce sa depresie.
Z výsledkov vyplynulo, že priatelia len s malou pravdepodobnosťou odporúčajú vyhľadať pomoc. Ľudia zvyknú poskytnúť len minimálnu podporu tým, že na príspevok dajú “Páči sa mi to”, alebo pošlú motivačnú správu. Ani jednému z 33 účastníkov štúdie priatelia na Facebooku nepovedali, aby vyhľadal profesionálnu pomoc.
Prvý autor štúdie Scottye Cash uviedol:
„Znepokojuje ma, že nikto z facebookových priateľov študentov v tejto štúdii nebol proaktívny v tom, aby pomohol priatelovi získať pomoc. Musíme zistiť, prečo.“
Iba "Like" nestačí
V štúdii publikovanej v časopise JMIR Research Protocols bolo 33 študentov, ktorí keď sa cítili depresívne, požiadali o pomoc na Facebooku. Polovica ľudí v štúdii mala miernu alebo vážnu depresiu a jedna tretina mala samovražedné myšlienky. Ako uvedol Cash: "Niet pochýb o tom, že veľa študentov v našej štúdii potrebovalo pomoc s duševným zdravím."
Depresívni študenti zvyčajne napísali, že mali „najhorší deň“ alebo sa cítili veľmi osamelí. Niektorí používali texty piesní alebo emotikony na vyjadrenie svojich emócií. Slovo „depresia“ však vo všeobecnosti nepoužívali, uviedol Dr. Cash:
„Vo svojich príspevkoch na Facebooku nepoužívali slová ako „depresívne“. Môže to byť kvôli stigme ohľadne duševných chorôb. Alebo možno nevedeli, že ich príznaky naznačujú, že majú depresiu.“
Niektorí priatelia vo všeobecnosti reagovali podporným spôsobom, zatiaľ čo iní sa pýtali, čo sa stalo.
Je potrebné čítať medzi riadkami
Cash má však pochopenie aj pre priateľov, ktorí nedokážu zachytiť signály depresie:
„Priatelia, ktorí čítajú tieto príspevky, musia často čítať medzi riadkami, pretože len málo ľudí narovinu povedalo, že majú depresiu. Mnoho ľudí používalo citáty a texty piesní, aby hovorili o tom, ako sa cítia, takže ich priatelia museli skutočne dekódovať to, čo hovorili.“
Rozpoznanie príznakov depresie môže byť pre ľudí náročné. Ako dodal Cash:
„Facebook aj vysoké školy a univerzity by mohli týmto študentom poskytnúť viac informácií o zdrojoch, podpore duševného zdravia a o tom, ako rozpoznávať príznaky depresie a úzkosti. Musíme zvýšiť gramotnosť v oblasti duševného zdravia a znížiť stigmu duševného zdravia.“

Pápež spravil prvý krok k vyhláseniu architekta Gaudího za svätého
Katolícka cirkev vyslala španielskeho architekta Antoniho Gaudího, autora barcelonskej baziliky Sagrada Família, prezývaného "boží architekt", na cestu k svätosti, oznámil Vatikán.

Dva meteorické roje naraz: Tešiť sa môžeme už v apríli
Meteorické roje bude možné pozorovať ďalekohľadom aj voľným okom.

Na Slovensku sprístupnia ďalšiu štôlňu, boli sme sa pozrieť vnútri
Štôlňam v Banskej Štiavnici či na Gemeri bude konkurovať Horný Spiš.

Varovanie z polárneho kruhu: Hrozí ďalšia pandémia?
Pandorinu skrinku na severnom póle by čoskoro mohlo otvoriť globálne otepľovanie.

V európskej krajine už roky fungujú vlaky zadarmo. Čo na to obyvatelia?
Jednoduchšie cestovanie a menšie znečistenie životného prostredia. Aj to sú plusy, ktorými sa obhajuje vláda pri svojom rozhodnutí.